Nasze projekty

Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka

Jak Maryja opowiedziała swoim rodzicom o tym, co ją spotkało?

Reklama

Św. Mateusz w swoim zapisie Ewangelii uzupełnia naszą wiedzę o relacji łączącej Maryję z narzeczonym przed narodzeniem Jezusa. Informacja ta jest ważna także dla wyobrażenia sobie domu, do którego wracała Miriam z Ain-Karim. Mamy u Mateusza takie zdanie: „Po zaślubinach (…) Maryi z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego”. Zatem wiemy, że brzemienna od trzech miesięcy Dziewica z Nazaretu wróciła od krewnych do domu swoich rodziców.

Bóg tak układał kolejne wydarzenia, a Ona w taki sposób weszła w ich realizację, że jeżeli bardzo ważna, ale trudna po ludzku, rozmowa Córki z rodzicami na temat Bożej interwencji i Anioła i dziewiczego poczęcia i spełniania się mesjańskich proroctw, nie odbyła się z inicjatywy Miriam trzy miesiące wcześniej, to teraz musiało do takiej rozmowy dojść na – z całą pewnością gwałtowne – żądanie rodziców.

Pewnie mało uprawnione jest człowiecze gdybanie wobec ogromu działań Ducha Świętego i wpływu Boga na Rodziców Maryi, ale lubię myśleć, że wcielenie Syna Bożego musiało również im sprawić niemało kłopotu, że stopniowo spłacali koszty otwierania się na nowe sposoby działania Boga. Gdzie nowość tam koszty związane z jej oswojeniem, a jeśli Boża Interwencja jest taka niesłychana… (tu słowo – „niewiarygodna” – wydaje się być zupełnie nie na miejscu)

Reklama
Reklama

Jeżeli Córka dała znać im o wszystkim, zaraz na początku, z całą prostotą i ufnością zwierzając się tak po prostu, jako matce i ojcu, to z jakimi myślami żegnali ją przed podróżą i kilkumiesięcznym rozstaniem? Dowierzali jej opowieści? Cieszyli się, czy raczej martwili? Może mieli nadzieję, że wszystko się jakoś po ludzku rozjaśni i przestanie być takie niewiarygodne – a zacznie być jakie?

Rozważania majowe. Odc. 28: Dobra córka
Maryja ze św. Anną

A jeśli nie znajdując odpowiednich słów zaraz po zwiastowaniu, Maryja dała sobie czas na przygotowanie siebie do tej niesłychanie trudnej rozmowy, to jakie wrażenie na rodzicach wywołało jej wkroczenie do domu, zanim jeszcze cokolwiek zdążyła powiedzieć? Jakie myśli wywołał widok brzemiennej Córki i dokąd doprowadziła ich swoimi wyjaśnieniami, mówiąc całą prawdę o Bogu i Dziecięciu? Czy starała się dużo/cokolwiek wyjaśnić o własnym (przecież własnym) Dziecku?

Rodzice Maryi znali Córkę od początku jej życia, a Boga poznawali od swojego dzieciństwa. Tak się im wydawało… tego mogli być pewni… Co tak naprawdę wiedzieli o własnej Córce? Jaki stopień pewności związany był z ich ludzkim i żydowskim sposobem poznawania i rozumienia Boga? Ale nade wszystko, w tej sytuacji, w jaki sposób Córka mogła im pomóc w poznaniu samej siebie i w zbliżeniu do Boga?

Reklama
Reklama

Maryjo, Matko Boża, Ty sama najlepiej wiesz, że Bóg jest większy od wszystkiego, co możemy sobie o Nim pomyśleć, powiedzieć czy wyobrazić. Uspakajaj moje burzliwe myśli, gdy zamieniają się w pianę próbującą siłą wywarzać drzwi do Nieba i zamierzają ogarnąć wszystko: Bożą Mądrość, Opatrzność, wolę i nawet Jego niezbadane wyroki. Przy moim, oby gorącym, pragnieniu poznawania Boga, Ty wyproś dla mnie potrzebny dystans do własnych możliwości i zdolności poznawczych.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>

Reklama


Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę