Nasze projekty
Ks. Krzysztof Cebula

Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni

Czy wielkość Boga Cię paraliżuje?

Reklama

Relacja św. Łukasza, która opisuje szczęśliwy finał zwiastowania Maryi wyraźnie wskazuje na  różnice w sposobach Boskich interwencji. Kapłan Zachariasz wszedł w boską przestrzeń świątyni oraz wkroczył na kolejny stopień bliskości z Bogiem – w czas świętej liturgii. Był gościem u Boga i to takim, który miał za sobą całą dramatyczną historię zanoszenia próśb o potomstwo („Twoja prośba została wysłuchana”). Został przyjęty i wreszcie wysłuchany.

Sześć miesięcy później jest zgoła odwrotnie – to Bóg wkracza w intymną przestrzeń człowieka. Przedstawia się Maryi i roztacza przed Nią ogólny zarys ogromnego planu zbawienia. Jak u zarania religii objawionej u Abrama zjawił się Bóg z propozycją, która wiązała się ze słowem „Wyjdź”, tak teraz u Maryi zjawił się boży Posłaniec z propozycją „Przyjmij”. Oba dialogi mają miejsce na terytorium człowieka. To tu rozgrywa się prawdziwa religia i tu Bóg dokonuje dzieła zbawienia; zresztą wszystkich swoich dzieł: stwarzania, ożywiania, oczyszczania, napełniania, podźwigania…

Konieczna jest boska przestrzeń świątyni i kapłańska posługa łączenia ludzi z Bogiem, ale obie są nastawione na przemienianie, uświęcanie tego, co dokonuje się pomiędzy kolejnymi liturgicznymi szczytami. Liturgia napełnia nas łaską po to, abyśmy codzienność przeżywali w sposób pobożny.

Reklama

Rozważania majowe. Odc. 11 Gościnna Gospodyni

Reklama

Wielkość i miłość Boga szanującego wolność i podmiotowość człowieka nigdy nie zubaża nas z żaden sposób, nie paraliżuje ani nie odziera z tego co ludzkie. Przeciwnie: nobilituje i podnosi znaczenie każdego naszego gestu i decyzji.

Zachariasz po tym jak ujrzał Gabriela w świątyni był przerażony. Maryja goszcząc Anioła u siebie, chociaż prawdopodobnie nie zapukał w drzwi, była bardziej zmieszana niż przerażona. Wprawdzie zaskoczona, ale niczym nie sparaliżowana.

Bóg wystawił gościnność Maryi na próbę, aby tym bardziej mogła być w pełni sobą przy całym dialogu i przy dawaniu odpowiedzi.

Reklama

Matko Jezusa, proszę ucz mnie, jak szczerze gospodarować swoim życiem, w pełni za nie odpowiadać i równocześnie czynić je gościnnym dla Boga i otwartym na jego propozycje.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite