Nasze projekty
Fot. freepic.diller/Freepik

„Tak” dla życia. Dziś obchodzimy Dzień Świętości Życia

Mamy w roku szczególny dzień, kiedy możemy zatroszczyć się o tych najmniejszych, bezbronnych, w łonach matek. Oni nie mogą wołać o pomoc, nie mogą nawet zapłakać nad swoim losem. Ale my możemy im pomóc. Wyjątkową opieką możemy otoczyć ich w Dniu Świętości Życia, ustanowionym 25 marca, w święto maryjne.

Reklama

„Tak” dla naszego życia wiecznego

Niejeden z bólem myślał o rodzicach, którzy nie przyjmują życia darowanego im przez Boga… Dlatego mamy w roku szczególny dzień, kiedy możemy zatroszczyć się o tych najmniejszych, bezbronnych, w łonach matek. Oni nie mogą wołać o pomoc, nie mogą nawet zapłakać nad swoim losem. Ale my możemy im pomóc. Wyjątkową opieką możemy otoczyć ich w Dniu Świętości Życia, ustanowionym 25 marca, w święto maryjne.

Tego dnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Wspominamy wtedy jedno z najważniejszych zdarzeń w historii Zbawienia, jakim było wcielenie Syna Bożego. Obok zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, zwiastowanie i związane z nim wcielenie jest punktem zwrotnym w dziejach naszego odkupienia. To wówczas Maryja, uboga dziewczyna z Nazaretu, powiedziała Bogu „tak”, które zaowocowało naszym zbawieniem. Powiedziała „tak” nie tylko dla życia Jezusa; powiedziała „tak” dla naszego życia wiecznego. Czy może być lepszy dzień dla obchodów Dnia Świętości Życia?

Kultura bez Boga?

Dzień ten przypomina nam o stałym obowiązku ochrony i obrony życia, o kulturze życia, a nie śmierci. Obok kultury życia, którą zdecydowanie i z pełną determinacją głosi Kościół katolicki, istnieje bowiem zjawisko innej kultury: kultury śmierci. To kultura bez Boga. Bóg, który jest dawcą życia, nie chce śmierci – ani tych najmłodszych, ani tych, którzy stoją na granicy życia, zagrożeni eutanazją. Pogoń za dobrami doczesnymi i komfortem przesłania często Boga i Jego prawo. Żeby życie uczynić wygodniejszym, żeby „panować nad swoim losem”, niektórzy dopuszczają się uśmiercania najsłabszych. Jednak życie każdego człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia – to jest oczywisty, niewymagający dyskusji fakt.

Reklama

Piąte przykazanie Dekalogu: „Nie zabijaj”, broni prawa do życia każdego człowieka, od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Odbieranie życia najbardziej bezbronnym i niewinnym – dzieciom w łonach matek – jest, jak napisał św. Jan Paweł II, odrażającą zbrodnią. Ojciec Święty podkreślił, że trudno wyobrazić sobie dramat bardziej straszliwy w swej moralnej wymowie. Dar życia uważać będziemy za największą Łaskę Ojca wszelkiego Życia i za najcenniejszy skarb Narodu – napisał kard. Stefan Wyszyński w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego, złożonych 28 sierpnia 1956 r.

CZYTAJ: Maryja była silną, niezależną kobietą. Dlatego chcemy być jak ona

Na 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem

Jan Paweł II w obronie życia poczętego pisze w encyklice Evangelium vitae z 25 marca 1995 roku: Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili swego istnienia, także w fazie początkowej, która poprzedza narodziny. Człowiek już w łonie matki należy do Boga, bo Ten, który wszystko przenika i zna, tworzy go i kształtuje swoimi rękoma, widzi go, gdy jest jeszcze małym, bezkształtnym embrionem, i potrafi w nim dostrzec dorosłego człowieka, którym stanie się on w przyszłości i którego dni są już policzone, a powołanie już zapisane w księdze żywota. W odpowiedzi na apel Jana Pawła II Zebranie Plenarne Episkopatu Polski podjęło w 1998 roku uchwałę, że w Polsce Dzień Świętości Życia będzie obchodzony 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Dzień Świętości Życia przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę szczególnej troski o nie. W okolicach tego dnia na Jasną Górę przybywają obrońcy życia z całej Polski, by modlić się w intencji ochrony życia.

Reklama

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego w odpowiedzi na prośbę Maryi przekazaną w Fatimie

Co roku z okazji Dnia Życia w całej Polsce w różnym czasie organizowane są również Marsze dla Życia i Rodziny. To wyraz publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz poparcie dla rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartej na przyjęcie i wychowanie dzieci. W Dniu Świętości Życia wiele osób składa też przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli zobowiązuje się do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy Różańca oraz krótkiej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców.

Dzieło duchowej adopcji powstało po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy. W roku 1987 Duchowa Adopcja została przeniesiona do Polski. Co roku wielka liczba osób – świeckich i duchownych podejmuje ten czyn, każda z nich aby uratować choć jedno życie ludzkie. Bo uratować jedno życie to uratować cały świat.


Tekst pochodzi z miesięcznika dla kobiet List do Pani.

Pismo ukazuje się od lutego 1993 r., a jego wydawcą jest Polski Związek Kobiet Katolickich. Miesięcznik poświęcony szeroko pojętej formacji religijnej, adresowany jest do kobiet, które pragną ogarnąć refleksją swoje życie i zadania wynikające z kobiecego powołania. Punktem odniesienia dla twórców pisma jest Ewangelia i nauczanie Jana Pawła II, Jego teologiczna wizja kobiety i jej zadań w misterium Stworzenia i Zbawienia. Wpisany w nurt tak pojętego nowego feminizmu „List do Pani” ukazuje niezwykłą rolę kobiety w rodzinie, społeczeństwie, w nowej ewangelizacji; upomina się o powszechny szacunek dla macierzyństwa, ojcostwa, rodziny, dziecka, o politykę prorodzinną; stara się wykazać, jak błędne i szkodliwe są postawy i ideologie zaprzeczające w pełni ludzkiemu i duchowemu rozumieniu rodziny, kobiety i dziecka.

Informacje o prenumeracie dostępne są na stronie internetowej miesięcznika.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę