Zdjęcie ilustracyjne | Fot. Vanesa Guerrero, rpm/Cathopic

S. Julia z Winnicy na Ukrainie: „Nie czuję buntu przeciw Panu Bogu. Przetrwamy to”

"To już są dzieci wojny. To smutne, tulą się bardzo. Ważne, żeby mówili, żeby opowiadali, co widzą. Dzieci widzą, czują, słyszą" - mówi s. Julia Zawodowska ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, działającego na Ukrainie.

Reklama

Siostra Julia Zawodowska należy do bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, które działa w Kamieńcu Podolskim, Winnicy i Żytomierzu.

W Winnicy siostry pracują przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego i parafii św. Franciszka z Asyżu: katechizują dzieci, młodzież i dorosłych; posługują w zakrystii, jako organistka, pracują w przedszkolu, opiekują się chorymi. Organizują rekolekcje, dni skupienia dla młodzieży, dorosłych i małżeństw, wyjazdy wakacyjne. Prowadzą spotkania i zajęcia psychologiczne z dziećmi i dorosłymi potrzebujących takiej pomocy.

„To już są dzieci wojny”

W rozmowie z Pawłem Kęską opowiada o rzeczywistości wojny, o rodzinach i dzieciach, którymi się opiekują. Mama bawiła się z dzieckiem, ma dwa lata. To już jest dziecko wojny, taki dwulatek. To już są dzieci wojny. To smutne, tulą się bardzo. Ważne, żeby mówili, żeby opowiadali, co widzą. Dzieci widzą, czują, słyszą.

Podkreśla, że ważne, by w rozmowie z dziećmi nie unikać tematu wojny. Nie martwię się, że rozmawiam przy nich o wojnie, bo to ważne, żeby uczyli się o tym mówić. Staram się słuchać. „Masz ołówki? Może koraliki?”. Ważne, żeby przyklęknąć i zauważyć dziecko. Ważne, żeby zauważać, że jest też normalny świat. Nie czuję buntu przeciw Panu Bogu. Przetrwamy to.

Reklama
Reklama
Posłuchaj całej rozmowy przygotowanej i wyemitowanej na antenie Radia Warszawa:

Radio Warszawa,zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę