Nasze projekty
Fot. Wikipedia/Stacja7

Prostota, styl, Coco Chanel i… wiara

"Prostota jest kluczem do elegancji" - mówiła Coco Chanel. Czego dziś możemy się nauczyć ze słów francuskiej projektantki mody?

Reklama

Prezentujemy rozważania z „Modlitewnika dla kobiet”, które powstały z inspiracji słów Coco Chanel, słynnej, francuskiej projektantki mody.

PROSTOTA

Cytat: Prostota jest kluczem do elegancji. / Coco Chanel

Rozważanie: Wiesz, po czym można poznać dobrego muzyka? Po tym, że bez robienia show, potrafi zachwycić, oczarować, przenieść w inny świat. Jedynie swoim głosem albo tylko grą na instrumencie. Bez kolorowych świateł, niezwykłych iluminacji, wywołujących skandal słów czy przebieranek.

Reklama

Myślę, że właśnie to miała na myśli Coco Chanel, mówiąc o prostocie jako kluczu do elegancji. Wywołać emocje krzykliwym pokazem mody nie jest trudno. Przyprawić o pozytywny zawrót głowy prostymi stylizacjami… to właśnie jest sztuka.

Im prościej, tym piękniej. To szatan chce wszystko skomplikować. To on krzyczy. Prostota cicho uśmiecha się szczęściem.

Modlitwa: W prostocie serca, sięgając do źródła, którym jesteś, Boże, dziękuję Ci za ciszę. Prostą ciszę, w której mogę Cię spotykać. Najprościej, jak umiem, proszę, podnoś moje omdlałe ręce i prostuj moje ścieżki. Amen.

Reklama

Zadanie: Zatrzymaj się, zrób jedną prostą rzecz w spokoju, bez pośpiechu. Uciesz się nią.

Autorką rozważania jest Katarzyna Kuricka – Mama dwóch Synów oraz Córki zrodzonej dla Nieba. Młoda wdowa. Prowadzi blog, na którym dzieli się swoim doświadczeniem samotnego macierzyństwa, wdowieństwa, wiary, Słowa Bożego, ale też minimalizmem i wszystkim tym, co przyjdzie jej do głowy. Absolwentka Akademii Dziennikarstwa. Coraz mniej w niej pani magister inżynier, a coraz więcej piszącej humanistki.

STYL

Cytat: Moda się zmienia, styl pozostaje. / Coco Chanel

Reklama

Rozważanie: Myślę, że moda, pomimo tak dobrej prasy, może nas zniewalać, jeśli za nią idziemy. Ktoś, kto (podobnie jak ja) przeżył kilka dziesięcioleci, przeszedł także kilka niedorzecznych faz w modzie: włosy na cukier, na czeskiego piłkarza, dzwony, rurki, rurki, dzwony, sukienki obcisłe i te pod dzieci kwiaty.

Dziś mamy fazę tatuowania całego ciała, piercingu itp. O ile są takie trendy, które nie wpływają na wygląd na zawsze, o tyle tatuowanie, piercing i wszelka inna ingerencja w ciało już tak.

A przecież nie ma nic bardziej stylowego niż moda, która wyraża nas same. To, jakie jesteśmy, w czym się dobrze czujemy. To jest nasz prawdziwy styl. Nie musimy podążać za modą, niech ona podąża za nami. Każda kobieta ma swój własny styl i to jest piękne.

Modlitwa: Maryjo, pomóż mi, bym nie ulegała modom. Pragnę być zawsze sobą, jak Ty, zarówno w kwestii mojego wyglądu, jak i przekonań. Amen.

Zadanie: Zajrzyj dziś do swojej szafy i pomyśl, czy to moda kształtuje ciebie, czy Ty sama tworzysz modę dla siebie.

Autorką rozważania jest Aneta Liberacka – redaktor naczelna portalu Stacja7.pl i Wydawnictwa Stacja7, prezes Fundacji Medialnej 7. Z wykształcenia matematyk, doświadczenie zawodowe jako manager zdobywała prowadząc projekty w Europie, Ameryce Środkowej i krajach arabskich. Autorka książki „30 scen z życia Maryi” i współautorka książki „Wielki foch. O (nie) dojrzałości kobiet”.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę