Nasze projekty
fot. wikipedia.org/domena publiczna

“Posiany przez wiatr”. Co warto wiedzieć o Albercie Camusie?

„Posiany przez wiatr, zebrany przez wiatr, a jednak twórca, taki jest człowiek, poprzez wieki wieków, dumny, że żyje przez chwilę” - tak brzmiała ostatnia przed śmiercią notatka Alberta Camusa, francuskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla, autora legendarnej “Dżumy”.

Reklama

Albert Camus przyszedł na świat 7 listopada 1913 roku w Algierii Francuskiej. Mimo to swoje dzieła tworzył głównie we Francji europejskiej. Międzynarodową sławę Albert Camus zyskał dzięki “Dżumie”. W 1957 r. został laureatem Nagrody Nobla za „ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia”. Jednak on sam tego wyróżnienia nie czuł.

Przeciwnie, nagroda trafiła do niego w bardzo trudnym okresie w życiu. Męczyła go twórcza niemoc, a dodatkowo ciągle odpierał ataki za brak jego reakcji na wojnę w rodzinnej Algierii. Trzy lata później zginął w wypadku samochodowym. Jedna z jego ostatnich notatek brzmiała: „Posiany przez wiatr, zebrany przez wiatr, a jednak twórca, taki jest człowiek, poprzez wieki wieków, dumny, że żyje przez chwilę”.

Pisarz z niepiśmiennej rodziny

Pisarz urodził się jako potomek europejskich osadników. Jego rodzina żyła skromnie na przedmieściach Algieru. Matka była niepiśmienna, pochodziła z Katalonii. Ojciec natomiast był francuzem, a jego przodkowie należeli do pierwszych osadników północnej Afryki. Gdy Albert miał niespełna rok, w Europie rozpętała się I wojna światowa, podczas której jego ojciec zginął.

Reklama

Od tego momentu duży wpływ w jego wychowanie miała babcia, która podobnie jak matka nie potrafiła ani czytać, ani pisać. Często zabierała wnuka do kina, aby ten czytał jej napisy. 

W pogoni za spokojem

Wykształcenie Camus zdobył dzięki swojemu wychowawcy, który po długich staraniach zdobył dla niego stypendium naukowe. Profesor zachęcał młodego chłopca do nauki, podsuwając mu klasyczne dzieła literatury. W 1932 roku zdał maturę, po czym wstąpił na uniwersytet, rozpoczynając tam studia z filozofii i historii i kultury antycznej.

Kilka lat później zaczęły się jego pierwsze przygody z dziennikarstwem i polityką. Na krótki czas przyłączył się do partii, jednak został z niej wyrzucony za dużą rozbieżność zdań. Mniej więcej w podobnym czasie rozpoczął także działalność w teatrze. W 1940 roku, po krytyce jego artykułów postanowił wyemigrować do Paryża. Jednak w Europie trwała właśnie II wojna światowa, dlatego wkrótce musiał i stamtąd uciekać, najpierw do Lyonu, a później z powrotem do swojego ojczystego kraju. 

Reklama

„Dostał pan Nobla!”

W 1942 roku na stałe osiedlił się w Paryżu, nigdy nie powracając już do rodzinnej Algierii. We Francji zajął się redakcją podziemnego czasopisma. Jednak po pięciu latach postanowił ostatecznie odciąć się od dziennikarstwa i polityki, poświęcając całe swoje serce pisarstwu. 

Dziesięć lat później, w 1957 roku przyniosło to ogromne wyróżnienie. Albert Camus został laureatem Nagrody Nobla za „ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia”. Dowiedział się o tym w dość nietypowy sposób. Gdy przebywał w restauracji z przyjaciółką na obiedzie, podszedł do nich kurier z wydawnictwa, mówiąc: „dostał pan Nobla!”. Nagroda ta nie była jednak dla niego powodem do dumy i radości, gdyż przeżywał bardzo trudny okres w swoim życiu. Jego twórcza niemoc bardzo go ograniczała i prowadziła do frustracji. Dodatkowo ciągle był atakowany za brak reakcji i jakiegokolwiek zaangażowania w wojnę w rodzinnej Algierii. 

Bilet w kieszeni

Zginął 4 stycznia 1960 roku, w wypadku drogowym. Powracał samochodem do Paryża ze swoim przyjacielem Michelem Gallimardem. W swojej torbie podróżnej miał niedokończoną, najbardziej osobistą powieść „Pierwszy człowiek”, która została wydana po jego śmierci. Tego dnia miał coś jeszcze przy sobie… w kieszeni płaszcza trzymał bilet na pociąg do Paryża. Jednak w ostatniej chwili wybrał podróż z przyjacielem.

Reklama

pa/wikipedia/anegdoty.pl/polityka.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę