Nasze projekty
fot Fryta73/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0/commons.wikimedia.org

„Kochał życie, pilnował, żeby go nie przespać”. Wzruszające wspomnienie Pawła Królikowskiego

"On cały czas żyje między nami. Staramy się kontynuować to, co on zaczął. Nawet przepisy! Paweł zawsze mówił, by spisywać receptury Babci (...). Upamiętnienie to kontynuacja spraw, które ktoś bliski zaczął" - mówiła niegdyś Małgorzata Ostrowska-Królikowska wspominając męża w rozmowie z magazynem "Viva".

Reklama

Paweł Królikowski zmarł po ciężkiej chorobie, 27 lutego 2020 roku. Wybitny aktor, prezenter telewizyjny oraz działacz kulturalny zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W 2015 roku przeszedł operację usunięcia tętniaka mózgu. Cztery lata później ponownie musiał przejść operację, po tym jak wykryto guza mózgu. Aktor zmarł w wieku 58 lat, pozostawiając żonę oraz piątkę dzieci. 

ZOBACZ>>> „Mamo, uczyłaś mnie pacierza. Pamiętasz, jakie tam pada zdanie? I bądź wola Twoja”

 Śmierć aktora była dla bliskich ogromna tragedią, z którą trudno było się im pogodzić. W 2021 roku, jego żona Małgorzata Ostrowska-Królikowska udzieliła wywiadu magazynowi „Viva”, w którym opowiedziała o tęsknocie i życiu bez męża.  Jak podkreśla Małgorzata Ostrowska-Królikowska, tęskni za czułością męża, codziennymi rytuałami, drobiazgami, które budowały ich wspólne życie, ale nie traci nadziei. Paweł kochał życie, pilnował, żeby go nie przespać – mówi.

Reklama

„Upamiętnienie to kontynuacja spraw, które ktoś bliski zaczął”

Jak podkreśliła w tej samej rozmowie, jej męża już nie ma, ale pozostał w niej, w dzieciach, a „wnuczek jest wykapanym dziadkiem”. W czasie żałoby bardzo pomogła jej Biblia, zwłaszcza historie ze Starego Testamentu. Antkowi dałam do czytania Księgę Syracha. Z Ksawerym czytaliśmy Księgę Przysłów. „Taki jest los chciwych zysku, zabiera on własne ich życie” – czyż to nie jest celne?! Albo: „Synu mój, słuchaj napomnień ojca, nie odrzucaj nauk swej matki”. W tej tradycji jest mądrość – dodaje Małgorzata Ostrowska-Królikowska.

Aktorka zaznaczyła, że wraz z dziećmi zawsze będzie pielęgnować pamięć o swoim mężu. Jak mówi, nawet sesja zdjęciowa czy wywiad są jego upamiętnieniem. On cały czas żyje między nami. Staramy się kontynuować to, co on zaczął. Nawet przepisy! Paweł zawsze mówił, by spisywać receptury Babci i tak sobie myślę, że moje dzieci powinny zapamiętywać pewne rzeczy, by przenosić je do swoich rodzin. Upamiętnienie to kontynuacja spraw, które ktoś bliski zaczął. To dla nas przyjemność – przyznała. 

Reklama

viva.pl, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę