Nasze projekty

Lednica: odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II

Odbywające się od 1997 roku Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 na Polach Lednickich powstały z inspiracji myślą św. Jana Pawła II nawołującego do przygotowania się na obchody jubileuszu chrześcijaństwa w roku 2000. Wezwanie do przekroczenia Bramy, którą jest Chrystus, podjął charyzmatyczny duszpasterz akademicki Jan W. Góra OP, który pracując od wielu lat z młodzieżą szkół średnich i akademicką opracował program VI Światowych Dni Młodzieży (Częstochowa – Jasna Góra 14-15.08.1991 r.) wraz z hymnem „Abba Ojcze”.

Reklama

W pierwszym spotkaniu na Polach Lednickich symbolicznie uczestniczył Ojciec Święty Jan Paweł II, błogosławiący zebranych z przelatującego nad nimi helikoptera. Przez kolejne lata Jan Paweł II kierował do nas słowa swego nauczania przemawiając za pomącą łączy telewizyjnych bądź nagrań. Także papież Benedykt XVI kontynuował tę tradycję. Nauczanie obu papieży stanowi lednicki skarb, który staramy się zgłębiać i realizować w życiu. Papieskie błogosławieństwo, o które niejednokrotnie prosiliśmy i prosimy umacnia nas, i pozwala z odwagą głosić Chrystusa, uczestniczyć w dziele nowej ewangelizacji.

Spotkania Młodych na Polach Lednickich są świadectwem żywego Kościoła zbudowanego jednością serc, wiary, pracy i więzi wszystkich, którzy je tworzą. Rokrocznie w pierwszą sobotę czerwca gromadzi się na nich blisko 100 tys. osób. Miejsce spotkania ma wielkie znaczenie dla Polski w wymiarze religijnym i politycznym, tu są początki państwa, tu odbywał się chrzest naszych przodków.

Istotą spotkania jest ponawiany rokrocznie akt Wyboru Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Prowadzi do tego uroczysta Msza święta sprawowana przez 2000 kapłanów wraz z przedstawicielami episkopatu, Prymasem Polski, poprzedzona sakramentem pokuty, tematycznym nabożeństwem i adoracją Najświętszego Sakramentu. Każdy rok wiąże się z rozważaniem innego tematu (miłosierdzie, świętość, kobiecość, miłość, wesele w Kanie Galilejskiej). W czerwcu tego roku wiodący temat to ojcostwo.

Reklama
Lednica: odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II

W spotkaniach na Polach Lednickich uczestniczą przedstawiciele młodych nie tylko z Polski – są na nie zapraszani młodzi z całej Europy. Lednica wypracowała swój szczególny sposób aktywnego uczestnictwa w liturgii poprzez odpowiednią muzykę, śpiewy i tańce oraz spektakularne formy i sposoby inscenizowania prawd wiary oraz symbolikę biblijną (np. klucze, pierścienie, zapachy, grudy soli, które młodzi otrzymują w trakcie spotkania). Wydarzenie posiada więc istotne znaczenie religijne, a także kulturowe oraz edukacyjne. Oddziaływanie tego doświadczenia jest tak mocne, że od kilku lat ponawiane jest ono przez naszych przyjaciół z Chicago.

Dzieło Lednicy, które nie sprowadza się tylko do jednorazowego spotkania, odgrywa coraz większa rolę w życiu młodych w Polsce i na świecie. Wydarzenie Lednickich Spotkań stało się stałym doświadczeniem wielu ludzi nie tylko młodych. Z inspiracji Kardynała Ryłko powstało nowe zjawisko – „Ruch lednicki”. Ruch – a więc rzeczywistość dynamiczna. Dzięki temu możemy mieć do czynienia z czymś, co żyje, wciąż się zmienia, ubogaca poprzez zaangażowanie wielu osób. Ruch Lednicki łączy w sobie elementy statyczne i dynamiczne. Stale wiąże się z już ugruntowaną tradycją Lednicy – wyborem Chrystusa jako wartości fundamentalnej oraz nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II.

Wybór Chrystusa buduje mocną osobowość zakorzenioną w Kościele. Nauczanie Jana Pawła II nie pozwala pozostawać w miejscu, ale nawołuje do zaangażowania we wszystkich przestrzeniach zarówno tych, które uznajemy za duchowe – transcendentne, jak i tych doczesnych. Człowiek Lednicy to ten, który wciąż na nowo buduje swoje relacje z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą; na nowo – bo w oparciu o akt decyzyjny, który jest jemu zawsze bliski w czasie. W tej perspektywie człowiek wiary, człowiek świadomie wybierający Chrystusa, nie może pozostawać na uboczu, w bierności. Jest on zatem powołany do zaangażowania, aby to, czego doświadczył i to, co go formuje mogło promieniować z każdego momentu jego życia.

Reklama
Lednica: odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II

„Ruch lednicki” to jedno z narzędzi, które mogą posłużyć nowej i współczesnej ewangelizacji, o której tak wiele mówi Kościół. To dynamiczny sposób przekazywania wiary, przemawiający do współczesnego człowieka językiem dla niego zrozumiałym.

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę