Nasze projekty

Zła i dobra wiadomość

Biskup Grzegorz Ryś ma złą wiadomość dla tych, którzy twierdzą, że polski Kościół Katolicki ma się ku końcowi i jest kościołem starszych Państwa, głównie Pań. Nic bardziej mylnego. Nowa Ewangelizacja rusza pełną parą!

Reklama

Książka "Kościelna wiosna" ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak


Zła i dobra wiadomość

Biskup Grzegorz Ryś jest jednym z bardziej widocznych w Internecie księży. Doktorat i habilitację na Wydziale Historii Kościoła uzyskał w Krakowie, jest specjalistą od historii średniowiecza. Jak czytamy na jego stronie internetowej biskup-rys.pl, gdzie można też posłuchać jego kazań : „Od szeregu lat związany jest z neokatechumenatem. Szczególnie ceni sobie obecność małych wspólnot w Kościele, w których jest możliwość głębokiego przeżywania wiary, a człowiek nie jest anonimowy. Zawsze bliska sercu biskupa była sprawa powołań kapłańskich, formacja kapłanów, ekumenizm oraz dialog między chrześcijanami oraz pomiędzy religiami”.

Reklama

 

W rozmowie z Krystyną Strączek, spisanej w książce „Kościelna wiosna” sporo jest i o nowych wspólnotach, i o ekumenizmie.

 

Reklama

Wspólnoty w naszych parafiach mnożą się jak grzyby po deszczu. Oprócz tych tradycyjnych, jak chór czy Róża Różańcowa, powstają wspólnoty charyzmatyczne. Co to znaczy?

 

Najogólniej odnowę charyzmatyczną można określać jako ruch duchowego pobudzenia w grupach modlitewnych i w zgromadzeniach życia wspólnego. W Kościele już nie tylko księża posługują – zresztą, od początku nie tylko oni byli wzywani do głoszenia Dobrej Nowiny.

Reklama

Wspólnoty charyzmatyczne czytają coraz częściej czytania na mszach, wierni angażują się w modlitwę powszechną, a wspólnoty nie zamykają się w domu parafialnym, tylko żyją sprawami Kościoła. Ewangelizują razem ze swoimi duszpasterzami.

 

Czym jest nowa ewangelizacja?

 

„Dotyczy ona Kościołów o bardzo starej metryce"- mówi biskup Ryś – "które słyszały pierwsze przepowiadanie dawno temu. W Polsce mamy 60% ludzi żyjących bez niedzielnej Eucharystii. Nowa ewangelizacja jest skierowana właśnie do nich."

 

To dotarcie do konkretnej osoby z Jezusem Chrystusem, który jest najważniejszy w chrześcijaństwie. I to nie jest proste, bo ewangelizacja musi być związana z kerygmatem – głoszeniem podstawowych prawd Ewangelii o śmierci Chrystusa, który umarł przez nas, ale i za nas.

 

Ważnym ruchem, o którym mówi też biskup Ryś jest Ruch Światło-Życie, założony przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Ks. Blachnicki w latach 70 napisał tekst o ewangelizacji.  "Była tam mowa o rekolekcjach ewangelizacyjnych. Prowadzi je nie jeden zaproszony ksiądz, ale wspólnota, aby lepiej uosabiać Kościół". I takie rekolekcje są coraz częstsze, świadectwa osób świeckich są przyjmowane przez wiernych nawet lepiej niż świadectwa księży. Bo „kluczowa jest partycypacja, nie organizacja” – mówi bp. Ryś.

 

Wspólnoty zdecydowanie głębiej przeżywają Eucharystię, pieśni, bo są mniejsze niż wierni przychodzący na Msze w niedzielę. Dlaczego? Bo wspólnota jest mniejsza. „W małej wspólnocie wiele znaków można realizować w pełniejszej wersji, np. Komunia Święta pod dwiema postaciami”.

Biskup mówi też o księżach prowadzących wspólnoty, którzy „już niedługo będą się bali żyć bez wspólnoty. Ksiądz, jak każdy inny wierzący, potrzebuje grupy ludzi, z którymi się modli i którzy podzielają jego wiarę”. Dla nich, tak samo jak dla członków wspólnoty, a może nawet to ważniejsze, by dzielić się doświadczeniem, Pismem Świętym, modlitwą.

 

Widać, że to wywiad przeprowadzony jeszcze za pontyfikatu Benedykta XVI, bo to on najwięcej mówił o nowej ewangelizacji, on wymyślił Dziedzińce Pogan – wywodzący się z żydowskiej tradycji miejsce, gdzie „dzisiejszy poganin czuje się jak u siebie, a ludzie religijni nie żądają, by go stamtąd usunąć: na uczelniach, w instytucjach świeckich, na placach przed świątyniami. Dziedzińce Pogan, mające służyć dialogowi ludzi niewierzących z wierzącymi, funkcjonują w Paryżu, Bolonii, Tiranie”.

 

W czasie Wielkanocnym 2013 roku były głoszone na placach miast całego świata katechezy neokatechumalne. Misję głoszenia Chrystusa na stu placach Wiecznego Miasta powierzył rzymskim wspólnotom neokatechumenalnym kard. Agostino Vallini.

 

W Polsce także takie działania odbywały się w wielu miastach. Między innymi w Gdyni, gdzie osobiście z balkonu słyszałam, jak ewangelizatorzy wraz z księdzem prowadzącym chodzili po terenie parku, śpiewając, grając na gitarach, a potem mówiąc przez mikrofon o zmartwychwstałym Chrystusie.

W książce zamieszczone są także wzruszające świadectwa małżeństwa Reguckich, które pojechało głosić Dobrą Nowinę do Kazachstanu, Wojciecha Bonowicza o Ruchu Światło-Życie, oraz małżeństwa Szeferów o krakowskiej wspólnocie Beczka.

 

Jak mówi Halina Regucka: „doświadczyliśmy konkretnie w naszym życiu, że Jezus pokonał śmierć. Bo my byliśmy jako małżeństwo umarli, a Jezus, można powiedzieć, zmartwychwstał w nas”.

 

Ksiądz Biskup nie boi się o swój Kościół.

 

„Jedynie, czego się boję, to własnych grzechów. I możliwego zgorszenia. Ale znam też lekarstwo. Więcej: Lekarza!" – to niesamowite świadectwo biskupa w tej książce!

 

Kościół katolicki nie umarł. Ma się dobrze. Przemiany dokonują się, i są świadome!


Bp Grzegorz Ryś, Krystyna Strączek „Kościelna wiosna”, Znak 2013


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę