Nasze projekty
Alicja Samolewicz-Jeglicka

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w polskich miastach

1 marca już po raz czwarty obchodzone będzie państwowe święto - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W związku z tym w wielu miastach Polski odbędą się liczne uroczystości i akcje pamięci.

Reklama

fot. ipn.gov.pl

Gdańsk

Instytut Pamięci Narodowej organizuje na ulicach Gdańska i Gdyni akcję ulotkową. Ma ona przypomnieć mieszkańcom, kim byli żołnierze, którzy z bronią w ręku postanowili kontynuować po II wojnie światowej (zapoczątkowaną jeszcze w 1944 r.) walkę o niepodległą i suwerenną Polskę. W wytypowanych miejscach w Gdańsku i Gdyni młodzież trójmiejskich szkół będzie rozdawać przechodniom specjalnie przygotowane na 1 marca ulotki informacyjne. Osoby biorące udział w akcji będzie można łatwo rozpoznać dzięki noszonym przez nich koszulkom z podobiznami wybranych „Żołnierzy Niezłomnych".

Reklama
Reklama

 

Uroczystości oficjalne w Gdańsku rozpoczną sie o godz. 15.00 Mszą Św. w Kościele Św. Brygidy. Po niej (około godz. 16.30) złożenie kwiatów pod murem Aresztu Śledczego w Gdańsku – tablica "Inki". Potem odbędzie się przemarsz i złożenie kwiatów przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Tego samego dnia, 1 marca w samo południe, na boisku przy ul. Cystersów 13, rozpocznie się Turniej Piłki Nożnej im. Żołnieży Wyklętych "Niezłomni nie wyklęci". W programie m.in. prelekcja pracownika IPN, koncert patriotyczny czy szkolenie sanitariuszek. Organizatorem jest Akademia Piłkarska Fregata w Gdańsku.

Gdynia

Reklama
Reklama

Mieszkańcy Gdyni mogą uczestniczyć w marszu "Gdynianie – Żołnierzom Wyklętym". Rozpocznie się on o godz. 15.00 na Placu Kaszubskim.

 

Kraków

Reklama

O godz. 11 na placu Inwalidów przed byłą siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa odbędzie się spotkanie pod Zapomnianą Tablicą. Msz Św. zostanie odprawiona o godz. 14:30 w Bazylice Mariackiej. Homilię wygłosi Kapelan Żołnierzy Armii Krajowej i środowisk niepodległościowych o. Jerzy Pająk OFM Cap. Po niej około godziny 15:30 wyruszy Marsz Pamięci ze Szwadronem Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego, Kompanią Honorową WP i Orkiestrą Wojskową z Rynku Głównego, ulicą Szewską, Podwale, Piłsudskiego, Al. 3-Maja do Parku im. H. Jordana. Tam o godz. 16:15 uczestnicy oddadzą hołd "Żołnierzom Wyklętym" podczas apelu pamięci.

 

Również 1 marca w samo południe odbędą się uroczystości na Cmentarzu Wojskowym w Krakowie (ul. Bpa J. Prandoty kwatera LXXXII rzad2 m52) przy grobach spoczywających tam dowódców oddziału ppor. STEFANA BALICKIEGO ps. Bylina, z-cy dowódcy st. sierż. STANISŁAWA SZAJNY ps. Orzeł, kapelana ks. WŁADYSŁAWA GURGACZA ps. Sem.

 

Natomiast o godzinie 18.00 w kościele oo. Jezuitów odprawiona zostanie msza św. w intencji śp. o. Władysława Gurgacza ps. "Ojciec" – jezuity, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Po niej odbędzie się koncert pieśni patriotycznych "Gaude Mater Polonia" w wykonaniu chóru Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego pod dyrekcją Małgorzaty Langer-Król.

 

Dzień Pamięci

Na Rynku Głównym w Krakowie, pomiędzy Ratuszem a Sukiennicami zostaną rozstawione dwa duże namioty. W jednym z nich umieszczona zostanie wystawa poświęcona kilku najbardziej znanym „Żołnierzom Wyklętym”, a także zaprezentowana broń i mundury wojskowe z tamtego okresu. W drugim namiocie przez cały dzień będą wyświetlane prezentacje multimedialne przypominające historie najważniejszych organizacji partyzancko-niepodległościowych, a także profile oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W namiocie będzie można także usłyszeć piosenki Jacka Kaczmarskiego czy Leszka Czajkowskiego. Tego dnia będzie można także posłuchać historyków, prof. Zdzisława Zblewskiego oraz prof. Filipa Musiała, którzy opowiedzą o dziejach „Żołnierzy Wyklętych”. Ponadto przed namiotami zostanie rozstawione stoisko z ciepłym posiłkiem, aby każdy zainteresowany mógł podczas zwiedzania także odpocząć. Na rynku pojawią się także członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz rozbite zostanie leśne obozowisko.

 

W niedzielę, 2 marca w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie im. gen. Emila Fieldorfa „Nila" organizowane jest spotkanie z kpt. Stanisławem Szuro zatytułowane "Polska Ludowa a Armia Krajowa – opowieść Żołnierza Wyklętego". Początek o godzinie 14:00, wstęp wolny.

 

Warszawa

Przejazd rowerowy pamięci Żołnierzy Wyklętych. W sobotę, 1 marca, o godzinie 11:00 z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszy rowerowa „Masa Krytyczna” pamięci Żołnierzy Wyklętych. 19-kilometrowa trasa obejmować będzie miejsca związane z tragiczną historią bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego.

 

W stołecznym Parku Skaryszewskim będzie można pobiec w Biegu Tropem Wilczym. IPN jest patronem tej niepowtarzalnej imprezy, a organizuje ją Fundacja Wolność i Demokracja z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Impreza będzie miała wojskową oprawę, a dla kibiców przygotowano specjalną grę edukacyjną. Każdy uczestnik biegowej rywalizacji otrzyma w pakiecie startowym między innymi koszulkę z wybranym przez siebie wizerunkiem bohatera walki zbrojnej o niepodległość Polski z lat 40-tych i 50-tych XX wieku. Start o godz. 12.00.

fot. ipn.gov.pl
III Warszawski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych

Wieczorem, o godz. 19.30 w Klubie Palladium (ul. Złota 9) odbędzie się koncert „Panien Wyklętych”. To projekt autorstwa Dariusza Malejonka i zespołu Maleo Reggae Rockers. Do współpracy muzycy zaprosili wokalistki polskiej sceny muzycznej reprezentujące stylową różnorodność. Płyta opowiada o tragicznych powojennych doświadczeniach kobiet – żołnierzy II konspiracji: żon, narzeczonych i matek – głosem współczesnych artystek młodego pokolenia. Nieoficjalną patronką płyty jest Danuta Siedzikówna „Inka”. Twórcą projektu „Panny Wyklęte” jest Fundacja Niepodległości.

 


Zobacz: Szczegóły obchodów w Warszawie i okolicy


 

Wrocław

O godz. 10.30 mieszkańcy mogą spotkać się pod bramą główną cmentarza Osobowickiego. Stamtąd rozpocznie się przemarsz pod Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego na kwatery 81A i 120. Oficjalne uroczystości odbędą się tam o godz. 11.00. Po południu o godz. 17.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. w Bazylice Garnizonowej św. Elżbiety w intencji Żołnierzy Wyklętych, z asystą wojska i służbą młodzieży i harcerzy podczas mszy.

 

Tego samego dnia, 1 marca o godz. 18.15 odbędzie się Marsz Pamięci z inscenizacjami i oprawą multimedialną (Rynek – Rondo Żołnierzy Wyklętych). Trasa przebiegać będzie ulicami: Rynek-Krupnicza, Podwale, Świdnicka, Powstańców Śląskich, Szczęśliwa, Rondo Żołnierzy Wyklętych. Organizator: Stowarzyszenie Odra-Niemen. Udział w nim może wziąć każdy.

 

Natomast w niedzielę, 2 marca odbędzie się II maraton filmowo-dyskusyjny połączony z kiermaszem książek – „Żołnierze Wyklęci w Konspirze”. Imprezy odbędą się w Centrum Edukacyjnym „Konspira” na pl. Solnym. W programie od godziny 12.00 do 19.00 pokazy filmów poświęconych Żołnierzom Wyklętym – wspomnienia Rodzin Żołnierzy Wyklętych. O godz. 19.00 rozpocznie się spotkanie i dyskusja z udziałem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka (IPN) oraz pokaz filmu „Kwatera Ł”, a godzinę później odbędzie się recital muzyczny pt. „Kocham świat, Kocham Polskę…”.

 

W poniedziałek, 3 marca o godz. 18.00 odbędzie się wieczór pamięci Żołnierzy Wyklętych w auli XVII LO im. A. Osieckiej (ul. Tęczowa 60). Impreza otwarta dla wszystkich.

Poznań

Msza Św. w intencji poległych rozpocznie się o godz. 10.00 w Kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela (ul. Fredry 11). Po niej marsz pamięci ulicami: Fredry, Gwarna, św. Marcin, al. Niepodległości. Główne uroczystości rozpoczną się w samo południe przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie odbędą się przemówienia, zapalone zostaną znicze oraz złożone kwiaty. Założone zostaną również biało-czerwone wstęgi na drzewie – symbolu Żołnierzy Wyklętych przy pomniku PPP i AK.

 

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do studyjnego kina Rialto (ul. Dąbrowskiego 38) na retrospektywę festiwalu filmów dokumentalnych Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944–1989. Pokazy odbędą się zarówno w sobotę, jak i niedzielę (1 i 2 marca). Dodatkową atrakcją retrospektywy będą spotkania z twórcami prezentowanych filmów. Wśród gości: Grzegorz Królikiewicz, Arkadiusz Gołębiewski, Dariusz Walusiak, Ewa Szakalicka, Jędrzej Lipski, Krzysztof Nowak. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

 

Dzień Pamięci

Rzeszów

W sobotę, 1 marca o godz. 18.30 w Wojewódzkim Dom Kultury (ul. Okrzei 7) odbędzie się pokaz spektaklu „Śmierć Rotmistrza Pileckiego” w reż. Ryszarda Bugajskiego połączony z prelekcją historyka Mirosława Surdeja pt. "Podziemie niepodległościowe na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku". Organizatorem spotkania jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Tego samego dnia na ulicach miasta kolportowane będą ulotki przypominające o obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 

 

Natomiast w niedzielę, 2 marca o godz. 11.00 rozpocznie sie koncert "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym" w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. W programie m.in.: muzyka Bartosza Chajdeckiego do serialu Czas Honoru.

fot. Facebook: I Szczeciński Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2014

Szczecin

W sobotę między godziną 11.00 a 15.00 na terenie przyległym do siedziby IPN przy ul. Piotra Skargi 14 będzie można zwiedzać obozowisko partyzanckie. GRH „Borujsko” m.in. przeprowadzi konkursy strzeleckie, zaprezentuje broń, przeszkoli z musztry oraz uruchomi pocztę polową.

 

W samo południe spod pomnika Czynu Polaków rusza I Szczeciński Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas zmagań sportowych uczestnicy i organizatorzy chcą uczcić żołnierzy podziemia niepodległościowego, walczących w latach 1944 – 1963 z sowieckim najeźdźcą i rodzimym, komunistycznym terrorem. Wydarzenie ma charakter rodzinny, zaplanowano dwa dystanse: 3-kilometrowy dla dorosłych oraz 300 m dla dzieci. Bieg odbędzie się na terenie Parku Kasprowicza. Zainteresowani biegiem powinni zgłaszać się do biura sportowego zorganizowanego przy pomniku Czynu Polaków od godz. 10:30 do godz. 11:30. Pierwszych 150 uczestników otrzyma pamiątkowe koszulki. Na zwycięzców czekają nagrody oraz puchar i medale. Organizatorami Biegu są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział w Szczecinie.

Łódź

„Namiot Wyklętych”. Namiot stanie w centrum miasta. Zostaną w nim wyeksponowane zdjęcia, biogramy oraz inne materiały związane z „Żołnierzami Wyklętymi”. Wnętrze namiotu zostanie udekorowane ściółką leśną. W środku będzie można także obejrzeć film dokumentalny na temat „Żołnierzy Wyklętych”. Członkowie Stowarzyszenia w mundurach wojskowych będą witać gości, zapraszać do zapoznania się z wystawą oraz odpowiadać na pytania zainteresowanych.

 

We wtorek, 4 marca odbędzie się koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka „Podziemna Armia Powraca”. Utwory artystów nawiązujące do najnowszej historii Polski mają na celu promocję, zwłaszcza wśród młodzieży, nowoczesnego patriotyzmu. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00 w sali Kinowej Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich przy ul. Tuwima 34 w Łodzi.

 

Białystok

W niedzielę, 2 marca w samo południe w Muzeum Wojska (ul. Kilińskiego 7) odbędzie się prelekcja o Żołnierzach Wyklętych i pokaz filmu archiwalnego „W pogoni za bandą”. Natomiast w czwartek, 6 marca o godz. 17.00 w Kinie „Ton” (Rynek Kościuszki) zaplanowana jest projekcja filmów z archiwum IPN, takich jak: „III Wileńska NZW” oraz ”P-8” połączona z dyskusją w ramach akcji „Upominamy się o Was”.

 

Bydgoszcz

O godz. 8.30 na cmentarzu komunalnym (ul. Kcyńska) odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów przez delegację Instytutu Pamięci Narodowej pod tablicą upamiętniającą kujawsko-pomorskich żołnierzy podziemia niepodległościowego.

 

Dzień Pamięci

Kielce

O godz. 10.00 na cmentarzu Kielce – Piaski (ul. Zagnańska) rozpocznie się uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w więzieniu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach oraz innych miejscach kaźni na terenie województwa świętokrzyskiego w latach 1944-1956.

 

Wieczorem w sobotę, 1 marca o godz. 18.00 przy pomniku Armii Krajowej – Skwer im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – odbędą się oficjalne uroczystości wojewódzkie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Godzinę później w Wojewódzkim Domu Kultury – Kino „Fenomen” (ul. Ks. P. Ściegiennego 2) odbędzie się pokaz filmowy „Żołnierze Wyklęci. Pamięć”. Obejrzeć będzie można dwa filmy: „Zagończyk” w reż. Adama Sikorskiego oraz „Kwatera Ł” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk (BEP IPN Delegatura w Kielcach).

 

W poniedziałek, 3 marca o godz. 10.00 w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (ul. Zamkowa 3) rozpocznie się spotkanie edukacyjne poświęcone bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia niepodległościowego w Polsce. W programie m.in. prelekcja i pokaz multimedialny Marka Jończyka „Kim byli Żołnierze Wyklęci” oraz dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego „Franciszek Jaskulski Zagończyk”.

 

Koszalin

W niedzielę, 2 marca o godz. 15.00 rozpocznie się inscenizacja historyczna: „Odbicie więźniów z siedziby PUBP” (otwarta i plenerowa) na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie, ul. Marii Skłodowskiej – Curie 2. Organizatorzy: Civitas Christiana, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie – Delegatura w Koszalinie we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie. Po inscenizacji odbędzie się ognisko partyzanckie. Będzie to okazja by zapoznać się ze wojskowym sprzętem historycznym oraz umundurowaniem i uzbrojeniem. Otwarte będą również wystawy: „Twarze koszalińskiej bezpieki” oraz „Mors sola victris, gloria victis. Śmierć jedynym zwycięzcą, chwała zwyciężonym". Wystawa poświęcona 151 rocznicy Powstania Styczniowego w Archiwum Państwowym w Koszalinie.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite