Nasze projekty

Cudowna Moc Bukietów

Święcenie bukietów jest odwiecznym zwyczajem i rytuałem posiadającym podobną funkcje jak wigilijny opłatek: tłumaczyć tajemnice sacrum na język codzienności. Bukiety mają cudowną moc

Reklama

Cudowna Moc Bukietów to projekt z konkursem na najpiękniejszy bukiet z kwiatów i ziół. To pomysł nie tylko na kultywowanie tradycji, ale też poszerzanie świadomości ekologicznej i zanikającej wiedzy o roślinach oraz ich właściwościach leczniczych. Pierwszą edycję projektu zorganizowano w 2010 roku. Odwołując się do starego obyczaju tworzenia bukietów zielnych w dniu 15 sierpnia (święto Matki Boskiej Zielnej) projekt ten w innowacyjny sposób łączy propagowanie wiedzy botanicznej i kulturowego dziedzictwa Polski. Krakowskie Stowarzyszenie „Instytut Dziedzictwa” zaprasza do konkursu wszystkich mieszkańców Małopolski. Rozstrzygnięcie – 15 sierpnia na Małym Rynku w Krakowie między godziną 10 a 13 oraz w Podstolicach k. Wieliczki. Świętowanie rozpocznie się Mszą Świętą w kościele mariackim o 11:15.


Dołącz do facebookowego wydarzenia!


Reklama

bukiet1

Konkurs ma swoje obostrzenia. We wszystkich kategoriach konkursowych bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu. Nie określa się wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania, czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych).

Reklama

Projekt „Cudowna Moc Bukietów” nie ogranicza się jednak tylko do konkursu. Co roku organizowane są warsztaty dla dzieci i dorosłych, którzy chcą poznać tajniki komponowania bukietów. W tym roku były to warsztaty zielarskie i florystyczne w Muzeum Farmacji CM UJ i Małopolskim Centrum Edukacji Florystycznej.

Dlaczego odwoływać się do starego święta i starego zwyczaju? Bo tylko stare święta są ciekawe – piszą na swojej stronie organizatorzy. To nie znaczy, że wszystkie stare zwyczaje warte są kontynuacji. Ale zwyczaj komponowania bukietów na święto Matki Boskiej Zielnej na pewno należy do tych najcenniejszych. To święto posiada ukryty potencjał: jest na wskroś nowoczesne, odpowiada na potrzeby człowieka XXI wieku, bo uczy ziół i kwiatów, uczy ekologii i botanik – dodają.


Więcej informacji na stronie cudownamocbukietow.pl

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite