Nasze projekty
Ks. Kacper Nawrot, autor książki „Więcej aniżeli ci. Rekolekcje wielkanocne. Ideał miłości” | Fot. Stacja7

Wyjątkowe rekolekcje… wielkanocne! „Bez Boga zbudujemy tylko pseudo-miłość”

Rekolekcje wielkanocne, których tematem jest ideał miłości. Czy czujesz się kochany? Czy potrafisz kochać? Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć pozytywnie lub masz trudny moment w życiu - te rekolekcje wielkanocne są dla Ciebie. „Nie ma przypadków, są znaki” - przekonuje ks. Kacper Nawrot.

Reklama

Sami nie potrafimy kochać. Jeśli nie ma Bożej pomocy, to będziemy wszystko psuć i budować pseudo-miłości. Bez Boga to zupełnie to nie wyjdzie i będziemy ludźmi nieszczęśliwymi” – mówił ks. Kacper Nawrot w nawiązaniu do swojej książki „Więcej aniżeli ci. Rekolekcje wielkanocne. Ideał miłości” podczas audycji „Nocne Światła” na antenie Radia Plus.

Dlaczego rekolekcje wielkanocne?

Autor książki dodał, że forma książki – czyli rekolekcje wielkanocne, są wynikiem kilku przypadkowych wydarzeń. Ponad 2 lata temu, kiedy poznałem postać Chiary, postanowiłem sobie, że jeśli będzie taka okazja, wygłoszę o niej rekolekcje. Pierwsze założenie było takie, że będą to rekolekcje wielkopostne, ale jakoś mi… zeszło. Był to czas pandemii, obostrzeń, a ja chciałem zaprosić ludzi do kościoła. Minął Wielki Post i tak jakoś sobie pomyślałem, że nie udało się wygłosić tych rekolekcji, że trzeba będzie czekać kolejny rok. I wtedy wpadłem na to, że nie muszą to być rekolekcje wielkopostne! Mało głosi się rekolekcji wielkanocnych i dlatego pomysł mi się spodobał.

Jaki jest ideał miłości?

Red. Krzemiński odniósł się także do podtytułu książki, który nawiązuje do ideału miłości. Ideałem miłości, do którego mamy dążyć jest Pan Bóg. Jeśli nasze życie będzie ukierunkowane w ten sposób, jeśli będziemy patrzeć na nasz cel, którym jest Bóg i niebo – to będziemy takimi drogami się poruszać, jeśli chodzi o miłość, które są idealne. Stanie się to tylko wtedy, kiedy będziemy iść za Panem Jezusem.

Reklama

Prowadzący audycję skierował także pytanie do autora książki dlaczego to, czym jest tytułowy „ideał miłości” jest zdradzone na samym początku książki. To, że odpowiedź na to pytanie pada na początku książki, ukierunkowuje nas, pozwala zrozumieć dalszą treść. Później książka ukazuje nam Boga „w różnym wydaniu”: w różnym czasie i miejscu, jednak zawsze tam, gdzie można zapytać Go o miłość, jaka ona jest – wyjaśniał ks. Kacper Nawrot.

„Prawdziwie kochamy wtedy, kiedy przyznajemy, że sami nie potrafimy kochać”

Dlaczego w opowieści o miłości ważne miejsce zajmuje także św. Piotr? Święty Piotr uczy mnie tego, że prawdziwie kochamy wtedy, kiedy przyznajemy, że sami nie potrafimy kochać. Jeśli nie ma tej Bożej pomocy to albo będziemy wszystko psuć, będziemy budować pseudo-miłości, to zupełnie to nie wyjdzie i będziemy ludźmi nieszczęśliwymi. Ostatni rozdział o miłości, czym jest miłość dla Piotra i czym jest dla niego Jezus to jest majstersztyk – mówił ks. Kacper Nawot.

Czy taka miłość jest osiągalna? Jeśli chcę prawdziwie kochać, muszę sprawdzać codziennie, punkt po punkcie czy rzeczywiście taka miłość jest – mówił autor książki – Nie trzeba się poddawać, jeśli mi nie idzie!

Reklama

CZYTAJ: „Tak Panie, Ty wiesz, że Cię… lubię”. Co wydarzyło się nad Jeziorem Tyberiadzkim?

Miłość doskonała. Jak ją osiągnąć?

Odkryłem, że Chiara przeszła przez stopnie miłości – od miłości erotycznej, przez przywiązanie, przyjaźń, aż do miłości agape, która była oddaniem życia za swoje dziecko. Młode pary czy małżonkowie, którym opowiadam o Chiarze są zachwyceni, mówią: wow, jak ona to zrobiła, że mając 28 lat, gdy umierała, była w tej miłości tak doskonała? Chiara pokazuje jak krok po kroku dojrzewać do miłości agape, która daje nam moc, by oddać życie za drugą osobę.

Red. Krzemiński zapytał autora książki także o to, czy Pan Bóg wybiera osoby, które stają się tak doskonałe w miłości, daje wybranym osobom jakieś szczególne łaski, czy jest to kwestia wychowania, formacji? Jest to mocno złożone. Bo człowiek może się mocno starać a nie będzie mu ta doskonałość wychodzić, a z drugiej strony to tak naprawdę Pan Bóg w nas działa – mówił ks. Nawrot. Pan Bóg nie wybrał Chiary czy jakiegokolwiek innego świętego, Pan Bóg wybiera wszystkich. Każdego powołuje do świętości. Jeśli o tym wiem, to muszę być na tą świętość otwarty. On nas wybrał, ale owoce zależą od nas. W życiu Chiary to jest coś, co jest fenomenem i czego życzę każdej rodzinie, żeby od małego uczyć dziecko czym jest wiara.

Reklama

Posłuchaj całej audycji:

https://www.youtube.com/watch?v=kjfa7ab6Oaw

zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę