W najdelikatniejszy, ale i najbardziej stanowczy sposób formowała Go na Bożego Pomazańca, Chrystusa. Wiedziała, że Ten, którego karmi, uczy, wychowuje jest od Niej o niebo doskonalszy, że jest posłany przez Wszechmocnego Boga. Każdy z nas albo uciekłby przed tym zadaniem, albo popadł w samouwielbienie, którego demon tylko mógłby pozazdrościć. Jednak ona ani nie ucieka, ani nie wbija się w pychę, lecz codziennie, pokornie podejmuje się tej posługi.
Ona uczy nas, że nie ma takiego Bożego powołania, które spełniane w pokorze i z Bożą łaską mogłoby nas przerosnąć. Maryja pokazuje nam, czym jest prawdziwa dojrzałość.
Słowo „litania” oznacza w języku greckim „prośbę”. Wierząc w życie wieczne, nie możemy wątpić w chęć pomocy świętych i siłę ich pośrednictwa u Pana. Wypowiadając 52 wezwania i powtarzając słowa „Módl się za nami”, wypraszamy wstawiennictwo Maryi u Boga.
Czy jednak wszystkie z zawołań, z których składa się Litania do Najświętszej Maryi Panny, zwana przez niektórych „modlitwą szturmową”, są jasne i zrozumiałe?
Przez cały maj będziemy publikować rozważania do kolejnych wezwań:
W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się. Panie, nasz Boże, daj nam, sługom swoim, cieszyć się trwałym zdrowiem duszy i ciała, i za wstawiennictwem Naświętszej Maryi, zawsze Dziewicy, uwolnij nas od doczesnych utrapień i obdarz wieczną radością. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Antyfona
Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj.