Nasze projekty

Watykan uruchamia transmisje z językiem migowym. W planach aplikacja dla niepełnosprawnych

Media Watykańskie uruchomiły transmisje internetowe z tłumaczką języka migowego. Planowane jest też opracowanie innych narzędzi, które pomogą osobom niepełnosprawnym w łatwiejszym dostępie do papieskich treści.

Pexels.com/cottonbro

Nowa wersja transmisji ruszyła w Wielkanoc. Na żywo na watykańskich kanałach Youtube’owych prowadzona jest relacja z papieskich uroczystości, a jednocześnie obok widać tłumacza na język migowy. Aktualnie dostępne są dwa tłumaczenia: włoski i angielski język migowy.

 Transmisje są prowadzone z audiencji generalnej, Anioła Pańskiego, Mszy Świętych i innych uroczystości, w których bierze udział Franciszek. Tłumaczeniem zajmuje się s. Veronica Donatello. To konkretna odpowiedź i znak bliskości dla wielu ludzi. To wyjątkowa sprawa, która pokazuje szacunek wobec niepełnosprawnych – zaznacza zakonnica.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy Watykan ma stworzyć aplikację mobilną, która ma ułatwić osobom z niepełnosprawnością sensoryczną poznawanie treści papieskich. W szczególności ma być ona pomocna dla osób słabowidzących i tych, które mają trudności komunikacyjne.

Reklama
Reklama

Te działania Watykanu to realizacja apelu Franciszka, który ten zamieścił w orędziu na Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. „Przede wszystkim potwierdzam z całą stanowczością prawo osób z niepełnosprawnością do otrzymania Sakramentów tak, jak wszyscy inni członkowie Kościoła. Wszystkie celebracje liturgiczne w parafii powinny być dostępne, aby każdy razem z braćmi i siostrami mógł pogłębiać, celebrować i żyć własną wiarą” – pisał w grudniu 2020 roku Franciszek.

ag/Cruxnow.com/Stacja7

Przeczytaj również

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę