Nasze projekty

Papież ustanowił fundację Jana Pawła I

Papież Franciszek powołał do życia Fundację Watykańską Jana Pawła I, której celem jest pogłębianie postaci, myśli i nauczania papież Jana Pawła I - Albina Lucianiego (26 sierpnia 1978 r. - 28 września 1978 r.) - oraz promowanie badania i rozpowszechniania jego pism - czytamy w komunikacie wydanym przez Stolicę Apostolską.

Jej prezesem został mianowany kard. Pietro Parolin. W jej Radzie Dyrektorów zasiądą: dr Stefania Falasca, która pełni również funkcję wiceprezesa Fundacji; kard. Beniamino Stella (prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, postulator w procesie beatyfikacyjnym Papieża Lucianiego); ks. prał. Andrea Celli; ks. Davide Fiocco; dr Linę Petri; dr. Alfonso Cauteruccio.

Fundacja będzie miała za zadanie:
– chronić i przechowywać spuściznę kulturową i religijną Jana Pawła I;
– promować takie inicjatywy jak konferencje, spotkania, seminaria, sesje naukowe;
– ustanawiać nagrody i stypendia;
– publikować wyniki własnych studiów i badań, a także prac osób trzecich;
– stanowić punkt odniesienia, we Włoszech i za granicą, dla osób pracujących w tej samej dziedzinie i mających te same cele

W celu prowadzenia swojej działalności Fundacja korzysta z komitetu naukowego, składającego się z sześciu członków, wybranych spośród osobistości o potwierdzonych kompetencjach i doświadczeniu, który może być czasowo poszerzony ze względu na poszczególne inicjatywy, projekty, studia, badania lub konsultacje.

Reklama
Reklama

Jan Paweł I, czyli Albino Luciani, urodził się 17 października 1912 r. w Forno di Canale (dziś Canale d’Agordo) w północno-wschodnich Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 7 lipca 1935 r. 15 grudnia 1958 r. św. Jan XXIII mianował go biskupem Vittorio Veneto i osobiście udzielił mu sakry 27 grudnia tegoż roku w Watykanie. Dokładnie 11 lat później – 15 grudnia 1969 r. Paweł VI powołał go na patriarchę Wenecji, a na konsystorzu 5 marca 1973 r. włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Na konklawe 26 sierpnia 1978 r. kard. Luciani został wybrany papieżem i jako pierwszy w historii przyjął dwa imiona: Jan Paweł I.

Zmarł niespodziewanie na atak serca 28 września 1978 r. w Watykanie, zaledwie po 33 dniach sprawowania urzędu. 17 czerwca 2003 r. Jan Paweł II zezwolił na otwarcie jego procesu beatyfikacyjnego, który rozpoczął się na szczeblu diecezji Belluno 23 listopada tegoż roku, a zakończył się 10 listopada 2006 r. Jego akta przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która – po zbadaniu sprawy – 9 listopada 2017 r. ogłosiła dekret o heroiczności cnót Jana Pawła I.

KAI/ad

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite