Nasze projekty

Papież odwiedzi Węgry i Słowację. Watykan opublikował program pielgrzymki

Podczas czterodniowej pielgrzymki, od 12 do 15 września, papież m.in. weźmie udział w mszy na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, spotka się z wiernymi, władzami obu państw oraz z młodzieżą.

fot. Santiago Mejía LC/ Cathopic

Wizyta papieża na Węgrzech w niedzielę 12 września potrwa kilka godzin. Na głównym placu w Budapeszcie Franciszek weźmie udział w mszy na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Wcześniej spotka się z prezydentem i premierem oraz biskupami Węgier, a później z Radą Ekumeniczną Kościołów i przedstawicielami wspólnoty żydowskiej. Po południu Franciszek uda się na Słowację, gdzie po przylocie weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym oraz spotka się z jezuitami pracującymi w tym kraju.

Cały drugi dzień wizyty, 13 września, Franciszek spędzi w stołecznej Bratysławie. Spotka się z prezydentem republiki i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. W miejscowej katedrze weźmie udział w spotkaniu z biskupami, kapłanami, seminarzystami oraz zakonnikami i zakonnicami. W programie przewidziano także odwiedziny w Centrum Betlejem oraz spotkanie ze wspólnotą żydowską. W nuncjaturze papież przyjmie także przewodniczącego parlamentu oraz premiera Słowacji.

14 września Ojciec Święty odwiedzi najpierw Preszów, stolicę metropolii greckokatolickiej, gdzie będzie przewodniczył Boskiej Liturgii Bizantyńskiej. Później wyruszy do Koszyc, a tam spotka się z młodzieżą.

Reklama
Reklama

Ostatniego dnia pielgrzymki, 15 września weźmie udział w narodowej pielgrzymce Słowaków do maryjnego sanktuarium w Szasztinie, gdzie odprawi mszę św. Tego dnia przypada święto czczonej w tym miejscu Matki Boskiej Bolesnej.

Mottem papieskiej pielgrzymki na Słowację są słowa „Z Maryją i Józefem na drodze do Jezusa”. Zawarta jest w nich nadzieja, że wizyta Franciszka umocni wiarę Słowaków i odnowi w nich pragnienie kroczenia za Jezusem.

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę