Nasze projekty

Papież Franciszek: Nie zadowalajmy się banalnym życiem

– Królestwo niebieskie jest przeciwieństwem zbędnych rzeczy, które oferuje świat, jest przeciwieństwem życia banalnego: jest ono skarbem, który codziennie odnawia życie i otwiera je ku szerszym horyzontom – powiedział Papież w rozważaniu przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański.

Papież odniósł się do dzisiejszej ewangelii, w której pojawiają się 3 krótkie przypowieści: o skarbie ukrytym w roli, o cennej perle i o sieci zarzuconej w morze (Mt 13, 44-52). Nawiązując do pierwszych dwóch z nich Papież zwrócił uwagę, że poprzez te historie „Jezus zachęca nas do zaangażowania się w budowanie Królestwa niebieskiego” i że „przystęp do Królestwa mają ci, którzy potrafią poświęcić na nie naprawdę wszystko, są odważni”. – Zarówno człowiek jak i kupiec w przypowieści sprzedają wszystko, co mają. Porzucają swoje bezpieczeństwo materialne. Rozumiemy więc, że budowanie Królestwa wymaga nie tylko łaski Bożej, ale także dyspozycyjności człowieka – powiedział Papież i podkreślił, że Pan Bóg daje łaskę, a człowiek musi tylko na nią odpowiedzieć swoją gotowością.

Franciszek przyznał też, że rezygnacja ze wszystkich dóbr na rzecz Królestwa niebieskiego, to krok radykalny, stanowczy, droga w jedną stronę, bez odwrotu. Mimo to powinniśmy wszyscy stać się poszukiwaczami Królestwa, do przyjęcia takich postaw ewangelicznych. – Chodzi o porzucenie ciężkiego brzemienia naszych zabezpieczeń światowych, które przeszkadzają nam w szukaniu i budowaniu królestwa: żądzy posiadania, pragnienia zysku i władzy, myślenia tylko o sobie samych – wyjaśnił Papież.

W naszych czasach życie niektórych ludzi może okazać się przeciętne i przygaszone, ponieważ prawdopodobnie nie wyruszyli na poszukiwanie prawdziwego skarbu: zadowolili się rzeczami pociągającymi lecz przemijającymi, lśniącymi, lecz zwodniczymi błyskotkami, ponieważ ostatecznie zostawiają w ciemnościach.

Reklama

Franciszek zwrócił uwagę, że „światło królestwa to nie sztuczne ognie, które trwają jedynie chwilę, ale prawdziwe światło, które towarzyszy nam całe życie” i powiedział, że poprzez codzienne poszukiwanie królestwa niebieskiego w naszych słowach i czynach będzie obecna Boża miłość, ponieważ „ci, którzy znaleźli ten skarb, mają serce twórcze i poszukujące, które nie powiela, lecz dokonuje odkryć, wytyczając i podążając nowymi drogami, które prowadzą nas do miłości Boga, do kochania innych, do prawdziwego miłowania samych siebie. – Znakiem tych, którzy idą tą drogą jest kreatywność. Ciągle szukają czegoś więcej – wskazał Ojciec Święty.

Jezus, który jest ukrytym skarbem i drogocenną perłą może wzbudzić jedynie radość, całą radość świata: radość odkrycia sensu swego życia radość z zaangażowania go w przygodę świętości.

Po modlitwie „Anioł Paski” Ojciec Święty w pięknym przesłaniu zachęcił młodych do okazania szczególnej troski osobom starszym.

We wspomnienie świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa, chciałbym zachęcić ludzi młodych do podjęcia gestu czułości wobec osób starszych, zwłaszcza tych najbardziej samotnych, w domach i mieszkaniach, które od wielu miesięcy nie widziały swoich bliskich. Drodzy młodzi, każda z tych osób starszych jest waszym dziadkiem! Nie zostawiajcie ich samych! Użyjcie fantazji o miłości, zatelefonujcie, przeprowadźcie rozmowy wideo, poślijcie wiadomości, posłuchajcie ich i w miarę możliwości, w zgodzie z przepisami sanitarnymi równie je odwiedzajcie. Uściskajcie ich. To wasze korzenie. Drzewo oderwane od swoich korzeni nie rośnie, nie daje kwiatów i owoców. Dlatego tak ważne jest, aby być zjednoczonymi i związanymi ze swoimi korzeniami. „To, czym drzewo zakwitło, pochodzi z tego, co ma pod ziemią” jak mówi poeta z mojej ojczyzny. Dlatego zachęcam was wszystkich do oklasków dla naszych dziadków!

Reklama

W kilku słowach Papież wyraził także radość z informacji o zawieszeniu broni w Donbasie. – Dziękując za ten znak dobrej woli, prowadzący do przywrócenia tak bardzo upragnionego pokoju w tym udręczonym regionie – wyznał Franciszek i zapewnił o swojej modlitwie, „aby uzgodnione decyzje były w końcu wprowadzone w życie, także poprzez rzeczywisty proces rozbrojenia oraz usunięcie min” ponieważ dzięki temu możliwe będzie odbudowanie zaufania oraz postawienie podwalin pod pojednanie, którego oczekują mieszkańcy.

os, vaticannews.pl, KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite