Nasze projekty

Mądrość czasu. Papież w międzypokoleniowym dialogu

Niezwykły dialog międzypokoleniowy znajduje się w centrum wtorkowych obrad Synodu Biskupów. Papież Franciszek odpowie na pytania młodzieży i ludzi starszych, a wszystko w ramach międzynarodowego projektu „Mądrość czasu” stanowiącego próbę zacieśniania więzów międzypokoleniowych.

Spotkanie odbywa się w rzymskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum. Biorą w nim udział uczestnicy Synodu Biskupów, a także zaproszeni goście z całego świata, w tym m.in. reżyser Martin Scorsese. Pomysłodawcą inicjatywy jest uczestniczący w synodzie włoski jezuita, o. Antonio Spadaro, który zebrał 250 wywiadów z osobami młodymi i starszymi z 30 krajów, które następnie w rozmowie z nim skomentował papież Franciszek. Owocem pracy jest książka „Mądrość czasu”, której tytuł jest zarazem hasłem projektu mającego na celu zacieśnienie dialogu międzypokoleniowego.

 

 

Reklama
Reklama

„Ojciec Święty często podkreśla, że aby budować przyszłość potrzebne są korzenie, potrzebna jest pamięć i odwaga. Zachęca ludzi młodych, by uczyli się od swych dziadków i czerpali z ich życiowego doświadczenia” – zauważa o. Spadaro.

„Przedstawiamy Ojcu Świętemu projekt «Mądrość czasu», który jest bardzo piękny w swych założeniach, ponieważ stawia na dialog między pokoleniami. Punktem wyjścia jest przekonanie, że ludzie młodzi i starzy wspólnie uczestniczą w budowaniu przyszłości, łącząc energię młodości ze zdobywanym latami doświadczeniem – mówił Radiu Watykańskiemu o. Spadaro.

– Franciszek nigdy nie mówi o wyizolowanej młodzieży, zawsze relacjonuje ją z kontekstem osób dorosłych, w tym szczególnie dziadków. Nasz projekt przypomina, że aby młodzi mogli stać się prawdziwymi bohaterami teraźniejszości i budowniczymi przyszłości, trzeba bardziej docenić doświadczenie osób starszych, zdolnych przekazać im swe życiowe dziedzictwo. Chodzi więc też o odnawianie relacji wspólnotowych, które wraz z tym synodem powierzone jest również Kościołowi”.

Reklama

KAI/awo

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite