Nasze projekty

Kard. Pell: Watykan ryzykuje powolne bankructwo

Kard. George Pell w wywiadzie dla agencji Reutersa stwierdził, że Watykan ryzykuje powolne bankructwo, jeśli nie uda się zmniejszyć rosnących deficytów.

Kard. Pell był jednym z najbliższych współpracowników papieża Franciszka na początku jego pontyfikatu. Od 2014 roku był szefem nowoutworzonego Sekretariatu ds. Gospodarki, który miał się zająć reformą watykańskich finansów. Pell od początku spotkał się z oporem wobec reform. W opozycji do jego koncepcji stał kard. Angelo Becciu, substytut w Sekretariacie Stanu. Becciu zmusił Pella do odwołania swojego audytu. We wrześniu tego roku Włoch został zdymisjonowany i wykluczony z grona kardynałów.

Myślę, że jesteśmy w dużo, dużo lepszej sytuacji niż byliśmy – powiedział Pell w odniesieniu do reformy watykańskich finansów. Wielkim wyzwaniem przed Watykanem jest to, że on powoli bankrutuje. To trochę przesada, ale dzieje się to powoli – ­dodał.

Watykan przewiduje, że w przyszłym roku budżet będzie miał 50 milionów euro deficytu. Nie może to trwać wiecznie. Jedyne co mi się podoba, to to, że ludzie w bardzo trzeźwy sposób stawiają czoła sytuacji – stwierdził.

Reklama

Pell wspomina czas w więzieniu

W wywiadzie dla amerykańskiej agencji 79-letni kardynał opowiedział też o czasie, który spędził w więzieniu. Przypomnijmy, że 11 grudnia 2018 r. kardynał George Pell został przez ławę przysięgłych w Melbourne uznany winnym przestępstw seksualnych wobec małoletnich.

26 lutego tego roku Stolica Apostolska wydała zakaz publicznego wykonywania posługi oraz kontaktowania się w jakikolwiek sposób i formie z małoletnimi. 13 marca 2019 Pell został uznany przez sąd stanu Wiktoria za winnego przestępstw seksualnych popełnionych w 1996 wobec dwóch 13-letnich chłopców z chóru w katedrze świętego Patryka w Melbourne i skazany na 6 lat więzienia.

Kard. Pell został osadzony w więzieniu o zaostrzonym rygorze. 21 sierpnia 2019 roku sąd stanu Wiktoria odrzucił apelację i utrzymał wyrok. 7 kwietnia 2020 roku Sąd Najwyższy Australii uniewinnił go od zarzutów rzekomego seksualnego molestowania małoletnich. Orzeczenie to ma charakter definitywny.

Reklama

Oznacza to, że purpurat będąc niewinnym spędził 13 miesięcy w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze.

Było źle, to nie były wakacje, ale nie chcę przesadzać, jakie to było trudne. Było wiele mrocznych chwil – ­powiedział.

SPRAWDŹ: W USA ukazały się dzienniki więzienne kard. Pella

Reklama

ag/Reuters/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite