Nasze projekty

Kard. Errázuriz zakończył pracę w Radzie Kardynałów

Chilijski kardynał Francisco Javier Errázuriz Ossa poinformował o zakończeniu swego udziału w pracach Rady Kardynałów (K9). „Poleciałem do Rzymu, aby pożegnać się z papieżem”, słowa chilijskiego purpurata zacytowały media tego kraju 14 listopada.

Kardynał podziękował papieżowi Franciszkowi, że przez pięć lat mógł w tym gremium uczestniczyć w reformie Kurii Rzymskiej jako przedstawiciel Kościoła w Ameryce Łacińskiej. Wyjaśnił, że „nie jest to rezygnacja”, tylko upłynął pięcioletni okres, na który w 2013 r. otrzymał nominację.

Przed wrześniowym posiedzeniem Rada „biorąc pod uwagę zaawansowany wiek niektórych członków” (kard. Errázuriz – 85 lat, kard. George Pell z Australii – 77, a kard. Laurent Monsengwo Pasinya – prawie 79 lat) zwróciła się do papieża z prośbą o refleksję nad jej „pracami, strukturą i składem”, by kontynuować trwającą od pięciu lat działalność.

Wcześniej media spekulowały, czy 85-letni purpurat chilijski swoją decyzją nie uprzedził ewentualne zwolnienia z K9. Ofiary wykorzystywania seksualnego zarzucają mu, że będąc arcybiskupem Santiago de Chile w latach 1998- 2010, przez wiele lat nie dopuszczał do ukarania duchownego, który i tak w późniejszym okresie stanął przed sądem. Pod koniec października trzy osoby poszkodowane złożyły doniesienie do sądu, oskarżając kardynała o krzywoprzysięstwo i kłamliwe odpowiedzi. 14 listopada chilijska prokuratura poinformowała, że zaprosi kardynała na przesłuchanie w charakterze „obwinionego”. Purpurat odpiera zarzuty.

Reklama
Reklama

 

KAI/ad

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite