Nasze projekty

Abp Krajewski kardynałem. Pięciu Polaków w Kolegium kardynalskim

Na zakończenie modlitwy Regina Coeali w Watykanie papież Franciszek ogłosił 20 maja nazwiska nowych kardynałów. Zostali nimi m.in. abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kapłan pochodzący z archidiecezji łódzkiej oraz prefekt Kongregacji Doktryny Wiary abp Louis Ladaria.

Konsystorz odbędzie się 29 czerwca.

Kolegium kardynałów-elektorów liczy obecnie zaledwie 115 kardynałów, a 8 czerwca – po osiągnięciu wieku emerytalnego przez kard. Angelo Amato – liczba skurczy się do 114. Tymczasem liczba kardynałów elektorów, zgodnie z regulaminem konklawe, powinna wynosić 120. Zapowiedź zwołania konsystorza i powołania nowych kardynałów nie była zatem niespodzianką.

Niespodzianką jest natomiast nominacja kardynalska dla Polaka. Abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, to pierwsza od ośmiu lat nominacja kardynalska duchownego z Polski. Poprzednio powołany do kolegium kardynałów został kard. Kazimierz Nycz. Abp Krajewski jest też pierwszym Polakiem nominowanym kardynałem przez papieża Franciszka.

Reklama
Reklama

Dzięki nominacji kardynalskiej dla abpa Konrada Krajewskiego Polska będzie miała od tej chwili pięciu kardynałów. Stanie się tym samym 3 grupą narodową na konklawe, po Włoszech (22 kardynałów) i USA (10).  Również 5 kardynałów będą miały Francja i Hiszpania.

Kardynał-nominat Konrad Krajewski jest łodzianinem. Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1988 roku z rąk abp. Władysława Ziółka. Po dwóch latach pracy parafialnej wyjechał na studia do Rzymu, gdzie zdobył doktorat z liturgiki na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu Angelicum.

Po kilku latach pracy w Łodzi został zaproszony do Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych, w którym od 12 maja 1999 pełnił funkcję ceremoniarza papieskiego. Od 3 sierpnia 2013 r. jest jałmużnikiem papieskim.

Reklama
Reklama

Jałmużnik papieski należy do najbliższego otoczenia papieża. Obok prefekta Domu Papieskiego uczestniczy w uroczystościach i audiencjach. W imieniu Ojca Świętego udziela potrzebującym jałmużny, jego podpis widnieje na formularzu błogosławieństw papieskich. Zdobywane przez niego środki przekazywane są na papieskie dzieła miłosierdzia oraz instytucje dobroczynne bezpośrednio podlegające Watykanowi i kilka szkół działających na terenie Rzymu i Castel Gandolfo.

 

Lista nowych kardynałów: 

Reklama

Oto pełna lista nowych nominacji kardynalskich:

patriarcha Babilonii Louis Raphaël I Sako

abp Luis Ladaria – Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary;

abp Angelo De Donatis – wikariusz generalny Rzymu

abp Giovanni Angelo Becciu – substytut ds. ogólnych Sekretariatu Stanu, delegat ds. Zakonu Maltańskiego;

abp Konrad Krajewski – jałmużnik papieski

abp Joseph Coutts – arcybiskup Karachi;

abp António dos Santos Marto – biskup Leiria-Fátimy;

abp Pedro Barreto – arcybiskup Huancayo;

abp Desiré Tsarahazana – arcybiskup Toamasiny;

abp Giuseppe Petrocchi – arcybiskup Aquili;

abp Thomas Aquinas Manyo – arcybiskup Osaki.

Wraz z nimi papież dołączy do grona kolegium kardynalskiego 3 inne osoby: arcybiskupa, biskupa i zakonnika, „którzy wyróżnili się za swoją posługę dla Kościoła”. Jednak nie będą posiadali prawa wyboru nowego papieża, ze względu na przekroczony wiek 80 lat. Są to:

abp Sergio Obeso Rivera – emerytowany arcybiskup Xalapy.

bp Toribio Ticona Porco – emerytowany biskup Corocoro.

ks. Aquilino Bocos Merino – klaretyn

 

ad, KAI

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite