Franciszek: „Pójść z pośpiechem” oznacza podarować drugiemu Bożą radość

„Wybrać się” oznacza wyrwanie się z myśli o sobie, aby nieść pomoc osobie potrzebującej. „Uczmy się od Matki Bożej tego sposobu reagowania: wyruszania, zwłaszcza wówczas gdy grozi nam, że przytłoczą nas trudności." - mówił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”.

Fot. Vatican Media Live/YouTube

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Łk 1, 39-45) zawierającego opis sceny nawiedzenia przez Maryję jest starszej krewnej Elżbiety, która była brzemienna. Skoncentrował się na dwóch czasownikach opisujących postawę Maryi, która „wybrała się i poszła z pośpiechem”.

„Pomagając innym, pomożemy sobie podnieść się z trudności”

Franciszek podkreślił, że „wybrać się” oznacza wyrwanie się z myśli o sobie, aby nieść pomoc osobie potrzebującej. Uczmy się od Matki Bożej tego sposobu reagowania: wyruszania, zwłaszcza wówczas gdy grozi nam, że przytłoczą nas trudności. Trzeba się podnieść, aby nie ugrzęznąć w problemach, nie pogrążyć się w użalaniu się nad sobą i w paraliżującym smutku – wskazał Ojciec Święty. Jednocześnie papież zachęcił do rozejrzenia się wokół siebie i poszukania kogoś, komu możemy pomóc. Pomagając innym, pomożemy sobie podnieść się z trudności – zapewnił.

Pierwszym aktem miłosierdzia jest radość!

Komentując drugie określenie „pójść z pośpiechem” Franciszek zaznaczył, że chodzi tu raczej o prowadzenie naszych dni pogodnym krokiem, z sercem i życiem pełnymi Boga i Jego radości. Zachęcił do pielęgnowania zdrowego poczucia humoru. Nie zapominajmy, że pierwszym aktem miłosierdzia, jaki możemy uczynić dla naszego bliźniego, jest ofiarowanie mu pogodnej i uśmiechniętej twarzy. Chodzi o to, aby przynieść jemu radość Jezusa, tak jak to uczyniła Maryja dla Elżbiety – wskazał Ojciec Święty. Niech Matka Boża weźmie nas za rękę, pomoże nam wybrać się i pójść z pośpiechem ku Bożemu Narodzeniu – powiedział papież przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

Reklama
Reklama

KAI,zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę