Franciszek: Modlitwa za zmarłych otwiera nas na prawdziwą wolność

„Modlitwa za zmarłych, wznoszona z ufnością, że żyją u Boga, rozlewa swoje dobrodziejstwa także na nas, pielgrzymów tutaj na ziemi. Wychowuje nas do prawdziwej wizji życia; ukazuje nam sens cierpień, przez które trzeba przejść, by wejść do królestwa Bożego; otwiera nas na prawdziwą wolność, skłaniając nas ku nieustannemu poszukiwaniu dóbr wiecznych” – powiedział Franciszek sprawując w bazylice watykańskiej Mszę św. za zmarłych w ciągu minionego roku 6 kardynałów i 163 biskupów.

Byli w tym gronie kardynałowie polscy: Zenon Grocholewski i Marian Jaworski – były metropolita lwowski, oraz 5 biskupów: Juliusz Paetz, Bronisław Dembowski, Bogdan Wojtuś, Jan Niemiec (pracujący na Ukrainie) i Józef Zawitkowski.

Ojciec Święty nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii (J 11,17-27), odnoszącego się do wskrzeszenia Łazarza podkreślił: Jesteśmy wezwani, by wierzyć w zmartwychwstanie nie jako rodzaj iluzji na horyzoncie, ale jako wydarzenie już obecne, które w tajemniczy sposób angażuje nas już teraz. A jednak ta sama wiara w zmartwychwstanie nie pomija ani nie maskuje przerażenia, jakiego doświadczamy po ludzku w obliczu śmierci”. Dodał, że doświadczał tego sam Pan Jezus, który był z nami solidarny. „Ale to nie umniejsza światła prawdy, która jaśnieje z Jego objawienia, którego wielkim znakiem było wskrzeszenie Łazarza – dodał papież, zaznaczając, iż wszelkie wydarzenia należy oceniać w świetle wieczności.

Modląc się dzisiaj za kardynałów i biskupów, którzy zmarli w minionym oku, prosimy Pana, aby pomógł nam rozważyć ich egzystencjalną przypowieść we właściwy sposób. Prosimy Go, aby rozwiał ten negatywny smutek, który czasami w nas się wkrada, jakoby wszystko kończyło się wraz ze śmiercią. Jest to uczucie dalekie od wiary, które dołącza się do ludzkiego lęku przed konieczności śmierci i wobec którego nikt nie może powiedzieć, że jest nań całkowicie wolny. Z tego powodu, w obliczu tajemnicy śmierci, także człowiek wierzący musi się nieustannie nawracać. Każdego dnia jesteśmy wezwani do wychodzenia poza obraz, który instynktownie mamy o śmierci jako o całkowitym unicestwieniu człowieka; do wyjścia poza to, co widzialne, uznane za oczywiste, poza myśli skodyfikowane i oczywiste, powszechne opinie, wezwani do całkowitego powierzenia się Panu, który oświadcza: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki»” (J 11, 25-26) – powiedział Franciszek.

Reklama
Reklama

Ojciec Święty zaznaczył, że słowa Pana Jezusa przyjęte z wiarą, czynią modlitwę za naszych zmarłych braci prawdziwie chrześcijańską. Pozwalają nam również na prawdziwie realistyczną wizję ich życia: na zrozumienie znaczenia i wartości dobra, którego dokonali, ich męstwa, zaangażowania i bezinteresownej miłości; na zrozumienie, co to znaczy żyć dążąc nie do ziemskiej ojczyzny, ale do lepszej, to znaczy do niebieskiej ojczyzny (por. Hbr 11, 16). Modlitwa za zmarłych, wznoszona z ufnością, że żyją u Boga, rozlewa zatem swoje dobrodziejstwa także na nas, pielgrzymów tutaj na ziemi. Wychowuje nas do prawdziwej wizji życia; ukazuje nam sens cierpień, przez które trzeba przejść, by wejść do królestwa Bożego; otwiera nas na prawdziwą wolność, skłaniając nas ku nieustannemu poszukiwaniu dóbr wiecznych – zaznaczył papież.

Franciszek wskazał, że życie sługi Ewangelii obraca się wokół pragnienia osiągnięcia sukcesu we wszystkim, co podoba się Panu. Jest to kryterium każdego jego decyzji, każdego kroku, który podejmuje. Przypomnijmy więc z wdzięcznością świadectwo zmarłych kardynałów i biskupów, którzy żyli w wierności woli Bożej; módlmy się za nich, starając się naśladować ich przykład. Niech Pan zawsze wylewa na nas swojego ducha mądrości, w szczególny sposób w tym czasie próby. Zwłaszcza w czasach, gdy droga staje się trudniejsza, On nas nie opuszcza nas, pozostaje z nami, wierny swojej obietnicy: «oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» (Mt 28, 20) – stwierdził na zakończenie swej homilii.

SPRAWDŹ: Papież: Ofiarujmy panu dystans, który musimy zachować

Reklama
Reklama

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę