Nasze projekty

Franciszek: Czym jest ta światowość, która chce zniszczyć i zdeprawować Kościół?

Pan Jezus wiele razy mówił o świecie, o nienawiści do Niego i do Jego uczniów. Prosi Ojca, aby nie zabierał uczniów ze świata, ale bronił ich przed duchem świata. Czym jest ta światowość, która chce zniszczyć i zdeprawować Kościół? – zapytał Franciszek podczas Eucharystii transmitowanej przez media watykańskie z Domu Świętej Marty.

W homilii Franciszek mówił o duchu świata, o światowości duchowej, która jest kulturą tego co ulotne, nie zna wierności, nie znosi krzyża i chce zniszczyć Kościół. Zaznaczył, że tylko wiara w Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał przezwycięża światowość.

Wprowadzając w liturgię papież skierował myśl ku tym, którzy wypełniają posługę grzebania umarłych:

Módlmy się dzisiaj za osoby zajmujące się grzebaniem zmarłych podczas tej pandemii. Grzebanie umarłych jest jednym z uczynków miłosierdzia i oczywiście nie jest czymś przyjemnym. Módlmy się za nich, także ryzykujących życiem i zarażeniem

Reklama

– powiedział Franciszek.

W homilii Ojciec Święty skomentował czytany w sobotą piątego tygodnia wielkanocnego fragment Ewangelii (J 15, 18-21), w którym Jezus mówi do swoich uczniów: „Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził. Gdybyście byli ze świata, świat by was miłował jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi”.

Papież przypomniał, że Pan Jezus wiele razy mówił o świecie, o nienawiści do Niego i do Jego uczniów. Prosi Ojca, aby nie zabierał uczniów ze świata, ale bronił ich przed duchem świata. Czym jest ta światowość, która chce zniszczyć i zdeprawować Kościół? – zapytał Franciszek. Wskazał, iż jest to pewna propozycja życia: światowość jest kulturą tego co ulotne, pozorów, makijażu, ma wartości powierzchowne, kulturę, która nie zna wierności, bo zmienia się zależnie od okoliczności, jak kameleon, wszystko negocjuje – podkreślił Ojciec Święty.

Reklama

Franciszek zaznaczył, że Jezus w swojej modlitwie nalega, by Ojciec bronił nas przed światowością: kulturą używającą i odrzucającą zależnie od tego, co wygodne. Dodał, że w ten sposób żyje także wiele osób nazywających siebie chrześcijanami. Podkreślił, że troski świata tłumią wiarę. Ojciec Święty przytoczył słowa swego zakonnego współbrata, kard. Henri de Lubaca, który powiedział, że światowość jest najgorszą bolączką Kościoła: światowość duchowa jest sposobem na przeżywanie chrześcijaństwa.

Światowość zabija, bo nienawidzi wiary. Światowość wchodzi wszędzie, nawet w Kościele, oszukując wszystko. Światowość nie toleruje skandalu krzyża: jedynym lekarstwem przeciwko światowości jest Chrystus, który dla nas umarł i zmartwychwstał. Zwycięstwo nad światem to wiara w Jezusa. Nie oznacza to bycie fanatykiem, nie znaczy to nie rozmawiać z innymi…

– wskazał papież.

Reklama

„Prośmy Ducha Świętego o łaskę rozeznania, czym jest światowość a czym jest Ewangelia, by nie dać się zwieść, ponieważ świat nienawidzi Jezusa i aby On prosił Ojca, żeby bronił nas przed duchem świata” – stwierdził Franciszek podsumowując swoją homilię.

Po Komunii św. miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo eucharystyczne, a papież zachęcił wiernych uczestniczących w transmisji do przyjęcia Komunii św. duchowej.

KAI, ms/stacja7

 
 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę