Nasze projekty

Franciszek będzie modlił się za ofiary wojny i przemocy

Jak sam zapowiedział w uroczystość Wszystkich Świętych, 2 listopada, czyli w Dzień Zaduszny papież Franciszek uda się po południu najpierw na amerykański cmentarz wojenny w Nettuno, a następnie do Grot Ardeatyńskich, miejsca egzekucji 335 Włochów w marcu 1944 roku, w czasie okupacji Rzymu przez hitlerowców.

Podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie papież powiedział: „Jutro po południu udam się na amerykański cmentarz w Nettuno, a następnie do Grot Ardeatyńskich: proszę was, abyście towarzyszyli mi modlitwą na tych dwóch etapach pamięci i modlitwy za ofiary wojny i przemocy. Wojny nie tworząc nic innego, jak cmentarze i śmierć. Dlatego właśnie chciałem dać ten znak w chwili, kiedy ludzkość zdaje się, iż nie nauczyła się niczego z lekcji przeszłości, albo nie chce się niczego nauczyć”.

W Nettuno, leżącym ok. 70 km na południe od stolicy Włoch nad Morzem Tyrreńskim, pochowani zostali amerykańcy żołnierze polegli w walkach na Półwyspie Apenińskim: poczynając od desantu na Sycylii w lipcu 1943, następnie w Salerno i w Anzio. Znajduje się tam 7.861 identycznych białych grobów, a w kaplicy cmentarnej zapisane są imiona 3.094 zaginionych. Na 490 grobach nie ma żadnych nazwisk, leżących tam żołnierzy nie udało się zidentyfikować. Cmentarz powstał w połowie lat 50. XX wieku.

W miejscu zwanym Groty Ardeatyńskie (wł. Fosse Ardeatine, dosłownie rowy ardeatyńskie, powstałe po wydobyciu ceramicznego materiału budowlanego, tzw. pucolany), SS-mani rozstrzelali 24 marca 1944 roku 335 osób. Byli wśród nich obywatele narodowości żydowskiej. Część przebywała w więzieniu gestapo przy Via Tasso w Rzymie, pozostali w stołecznym zakładzie karnym. Straceni zostali w odwet za akcję ruchu oporu, zamach bombowy na oddział niemieckiej policji, w którym zginęły 32 osoby. Jednym z rozstrzelanych był pułkownik Giuseppe Cordero Lanza di Montezemolo, członek tajnej organizacji bojowej włoskich sił zbrojnych po zawieszeniu broni 8 września 1943. Jego synem jest kardynał Andrea Lanza di Montezemolo. Główny odpowiedzialny za egzekucję, dowódca gestapo w Rzymie płk Herbert Kappler, ujęty zaraz po wojnie, skazany został na karę dożywocia, ale z powodu złego stanu zdrowia z twierdzy w Gaecie przeniesiony został do szpitala wojskowego w Rzymie, skąd udało mu się zbiec latem 1997 roku do Niemiec, gdzie zmarł pół roku później. Schwytany w 1995 roku w Argentynie główny jego współpracownik kapitan SS Erich Priebke, odpowiedzialny za sporządzenie listy rozstrzelanych, skazany został również na dożywocie, które odbywał w areszcie domowym w Rzymie, gdzie zmarł w 2013 roku.

Reklama

Fosse Ardeatine odwiedzili poprzednicy papieża Franciszka: Jan Paweł II 22 marca 1982 roku i Benedykt XVI 27 marca 2011.


sal, st (KAI Rzym) / Rzym

(KAI)

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę