Franciszek: artysta potrafi mówić o Bogu lepiej niż ktokolwiek inny

"Piękno może poruszyć w każdym to, co uniwersalne, zwłaszcza pragnienie Boga, przekraczając granice języków i kultur. Artysta, jeśli jest autentyczny, potrafi lepiej niż ktokolwiek inny mówić o Bogu" - mówił papież Franciszek do artystów.

Fot. Luis Ángel Espinosa/Cathopic

Papież przyjął w Watykanie przedstawicieli stowarzyszenia „Diakonia piękna”, katolickiego ruchu zaangażowanego w duszpasterstwo środowisk twórczych, który powstał dziesięć lat temu po synodzie o nowej ewangelizacji. Franciszek podkreślił, że w obecnym czasie kryzysu, gdy zdezorientowanie i smutek wydają się przeważać, misja artysty jest szczególnie istotna.

Zaznaczył, że piękno jest zawsze źródłem nadziei i radości, której brakuje w czasach naznaczonych pandemią. To ono pozwala nam na doświadczenie boskiej dobroci. Kontakt z pięknem podnosi nas w górę, sprawia, że znajdujemy siły, aby podążać naprzód pomimo przeciwności – powiedział Franciszek.

Piękno jest zdolne do tworzenia komunii, ponieważ jednoczy Boga, człowieka i stworzenie w jednej symfonii. Cechą szczególną artysty jest to, że nie ogranicza go czas, bo sztuka przemawia do wszystkich grup wiekowych. Nie ogranicza go też przestrzeń, ponieważ piękno może poruszyć w każdym to, co uniwersalne – zwłaszcza pragnienie Boga – przekraczając granice języków i kultur. Artysta, jeśli jest autentyczny, potrafi lepiej niż ktokolwiek inny mówić o Bogu. Sprawia, że ludzie dostrzegają Boże piękno i dobroć, które docierają do ludzkiego serca i je przemieniają – zauważył papież Franciszek.

Reklama

Jak powiedział św. Jan Paweł II, Kościół potrzebuje sztuki, ponieważ pozwala ona uczynić dostrzegalnym, na ile to możliwe, fascynujący świat ducha, niewidzialny świat Boga. Zachęcam zatem, abyście swoją sztuką właśnie w ten sposób przemawiali do współczesnych ludzi. Dbajcie o to, by rozumieli przekaz, ponieważ sztuka niezrozumiała i hermetyczna nie spełnia swojego zadania. Spróbujcie dotknąć tego, co w człowieku najlepsze. Kościół liczy na was. Pomóżcie naszym braciom i siostrom kształtować serca wrażliwe i współczujące oraz odnawiać spojrzenie miłości na świat i na innych – dodał.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę