Nasze projekty

Czy 2020 będzie pierwszym rokiem bez papieskich podróży?

Koronawirus wpływa na wykreślanie kolejnych terminów z kalendarza papieża Franciszka. Jak donosi rzymski korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA, najprawdopodobniej rok 2020 będzie pierwszym rokiem bez podróży papieża od 1978 roku.

Ze względu na obowiązujące przepisy czasu pandemii Ojciec Święty celebrował uroczystości wielkanocne w pustej bazylice św. Piotra, a nie – jak zazwyczaj – z udziałem dziesiątków tysięcy pielgrzymów. Kilka dni temu przełożono zaplanowany na wrzesień w Budapeszcie Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie, a nawet Światowy Dzień Młodzieży w Lizbonie.

Skutki kryzysu wywołanego koronawirusem dotknęły również zagranicznych wizyt duszpasterskich planowanych przez Franciszka. Została już odwołana wizyta na Malcie pod koniec maja. We wrześniu Franciszek miał odwiedzić Timor Wschodni, Papuę Nową Gwineę oraz Indonezję, największy na świecie kraj muzułmański – o przesunięcie terminu wizyty poprosili miejscowi organizatorzy. Również w Iraku nie ma już nadziei na wizytę papieża w tym roku, nie do pomyślenia w obecnej sytuacji jest też planowana ekumeniczna podróż pokoju do Sudanu Południowego wraz z prymasem Kościoła anglikańskiego Justinem Welbym, o której papież mówił w listopadzie ub.r.

– Pandemia paraliżuje ważny instrument Stolicy Apostolskiej. Jest to jedyne w swoim rodzaju połączenie wizyty państwowej z masowym wydarzeniem religijnym – czytamy w KNA. Jako suweren Państwa Watykańskiego, papież zawsze przybywa na obce terytorium tylko na oficjalne zaproszenie i jest przyjmowany z wszelkimi honorami. Jednocześnie przyjeżdża jako pasterz swojego Kościoła i zazwyczaj powoduje to także znaczną mobilizację wiernych.

Reklama

Z reguły każda wizyta papieża gromadzi setki tysięcy, a nawet miliony uczestników i przez kilka dni dominuje w wydarzeniach medialnych. Publiczne przejazdy papieża noszą niekiedy cechy triumfalne. Jako gość państwowy może również kierować swoje obawy tam, gdzie nauka katolicka nie jest chętnie słyszana, natomiast wielkie nabożeństwa służą też ukazaniu żywotności Kościoła lokalnego.

Obraz pielgrzymującego do chrześcijan na całym świecie papieża ugruntował w wiernych św. Jan Paweł II. Podczas swoich 104 podróży odwiedził 129 krajów. Zapoczątkowane przez niego podróże zagraniczne kontynuowali jego następcy. Korespondent KNA obliczył, że Benedykt XVI odbywał średnio 3,5 wizyty zagranicznej rocznie, a więc nieco mniej niż jego poprzednik (4), natomiast Franciszek ma ich najwięcej, bo średnio 4,5 w roku. Zagraniczna wizyta co kilka miesięcy stała się już nieodłącznym elementem sprawowania pontyfikatu.

KAI, os

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę