Nasze projekty

„Chcę być dzisiaj blisko wszystkich kapłanów”

– Bracia Kapłani, nie bądźcie uparci, jak Piotr, pozwólcie Panu, by umył wam stopy – prosił Franciszek w homilii podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej. Papież sprawował Eucharystię przy ołtarzu katedry w bazylice św. Piotra w Watykanie

W krótkiej homilii papież wskazał na trzy elementy dzisiejszej liturgii: Eucharystię, służbę i namaszczenie. – Przeżywamy pragnienie Pana, który chce być z nami w Eucharystii, pozostaje z nami i w nas, a my stajemy się tabernakulum Pana – powiedział Franciszek. – Mówi nam wręcz, że jeśli nie będziemy spożywali Jego ciała i pili z Jego kielicha, nie wejdziemy do królestwa niebieskiego. Warunkiem wejścia do królestwa Bożego jest też służba. Choć to trudne do zrozumienia, musimy pozwolić, aby Pan nam służył, aby nas obmył – dodał. – Dzisiaj wy wszyscy, bracia kapłani, jesteście ze mną przy ołtarzu. Ale nie bądźcie uparci, jak Piotr, pozwólcie Panu, by umył wam stopy – prosił papież.

Papież wiele razy zwrócił się w czasie homilii do kapłanów. Przypomniał, że w ostatnich dniach z powodu epidemii zmarło ponad 60 kapłanów, którzy wraz z lekarzami służyli chorym. Powiedział, że to „święci z sąsiedztwa”, którzy oddali swoje życie. Myślami Franciszek chciał objąć księży w każdym położeniu: posługujących w więzieniach, misjonarzy, wiejskich proboszczów. – Chcę być dzisiaj blisko wszystkich kapłanów – wyznał Franciszek. – Dziś niosę w sercu dzielnych kapłanów, także tych, którzy padają ofiarą oszczerstw – dodał Papież, dodając, że niektórzy duchowni nie mogą wyjść na ulicę w koloratce, bo są znieważani z powodu innych księży, którzy dopuścili się zła.

Papież podkreślił, że kapłani – zarówno ci dopiero co wyświęceni, jak też biskupi i papież – zostali namaszczeni przez Pana, by sprawować Eucharystię i by służyć. Wezwał ich również, by przebaczali hojnym sercem, bo jest to miara, którą sami będą mierzeni. – Nie lękajcie się przebaczać! Gdy nadejdą wątpliwości, patrzcie na Chrystusa, który przebaczał wszystkim. A jeżeli nie możecie dać w tej chwili sakramentalnego przebaczenia, dawajcie pocieszenie – zakończył Franciszek, dziękując Bogu za dar kapłaństwa i za kapłanów.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite