Nasze projekty

Żyje, bo uratował ją bł. Carlo Acutis. Ten cud otworzył drogę do kanonizacji

Za cud wymagany do kanonizacji bł. Carla Acutisa uznano uzdrowienie młodej kobiety, która doznała poważnego urazu głowy w wypadku.

Fot. Materiały Wydawnictwa eSPe

Papież Franciszek zezwolił Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych na wydanie dekretu o uznaniu cudu przypisywanego bł. Carlowi Acutisowi. Jest to znak, który ma zachęcać młodzież do posiadania poczucia własnej wartości, pielęgnowania śmiałych nadziei i zaprzeczania smutkowi świata. Carlo Acutis, ogłoszony świętym z powodu cudów dokonujących się za jego wstawiennictwem, wysłuchuje wszystkich naszych modlitw – podkreślił arcybiskup Mediolanu Mario Delpin.

Uzdrowienie młodej kobiety

Za cud wymagany do kanonizacji uznano uzdrowienie 21-letniej kobiety z Kostaryki, studiującej we Florencji, która w lipcu 2022 roku spadła z roweru i doznała poważnego urazu głowy. W szpitalu przeszła ciężką operację, która miała zmniejszyć ucisk na mózg. Stan kobiety był jednak krytyczny.

ZOBACZ: Pierwszy święty z pokolenia Y? Papież podpisał ważny dokument

Reklama

Po wypadku matka 21-latki zaczęła prosić o wstawiennictwo bł. Carla Acutisa, a sześć dni później pojechała do Asyżu, aby pomodlić się przy grobie błogosławionego. I jeszcze tego samego stan dziewczyny uległ poprawie, zaczęła samodzielnie oddychać. W zaledwie 10 dni wypisano ją z OIOM-u, a w następnym miesiącu zaledwie po tygodniu skończyła rehabilitację, bo powróciła do zdrowia.

Carlo Acutis pozostaje wiecznie w wieku nastoletnim, by zaprzyjaźnić się z wszystkimi, którzy przechodzą przez ten wiek, teraz i w przyszłości, i zachęcić ich do pragnienia dorosłości, do rozpoznania własnego powołania do świętości. Święty nastolatek, bliski św. Franciszkowi, ze wzrokiem skierowanym ku górze, w dżinsach i bluzie spacerujący codziennie po ulicach, może być dla nas wszystkich świadkiem chęci życia, zamiłowania do dobra, zachwytu pięknem i wzorem do naśladowania dla tych, którzy podsycają płomień lampy, którą zapaliliśmy w Asyżu – wskazał abp Delpini.

„Influencer Boga”

Carlo Acutis (1991-2006) już od najmłodszych lat codziennie odmawiał różaniec, a w wieku siedmiu lat poprosił o możliwość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Jednocześnie był zwykłym chłopakiem: lubił biegać i grać w piłkę, fascynowały go komputery i nowe technologie. Uwielbiał zwierzęta, więc hodował psy, koty i rybki. Wspierał imigrantów, których spotykał w Mediolanie. Po swoich lekcjach pomagał w nauce młodszym kolegom i tworzył strony internetowe dla parafii oraz różnych projektów, w tym dla wolontariatu prowadzonego przez Instytut Leona XIII. Zaprojektował kilka wystaw multimedialnych, z których najsłynniejsza jest ta poświęcona cudom eucharystycznym. Jego aktywne życie niespodziewanie przerwała choroba. Początkowo myślano, że to zwykłe przeziębienie. Gdy trafił do szpitala, zdiagnozowano u niego ostra białaczkę szpikową.

Reklama

Proces beatyfikacyjny Carla rozpoczął się w archidiecezji mediolańskiej w 2013 roku. W 2018 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 zatwierdził cud za jego wstawiennictwem. Carlo Acutis został beatyfikowany w 2020 roku w Asyżu, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 12 października.

KAI, ALeteia, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę