Nasze projekty

Zmarł emerytowany patriarcha syryjskokatolicki Ignacy Piotr VIII

W wieku niespełna 88 lat zmarł 4 kwietnia wieczorem w Jerozolimie emerytowany patriarcha antiocheński dla katolików syryjskich Ignacy Piotr (Ignace Pierre) VIII Abdel Ahad. Swój urząd sprawował w latach 2001-08. Zmarł w kampusie szpitala w Hafassah Ein Karem, gdzie przebywał na leczeniu choroby nowotworowej w trakcie chemioterapii.

Zwierzchnik-senior katolickiego Kościoła syryjskiego urodził się 28 czerwca 1930 w syryjskim Aleppo. Na chrzcie otrzymał imiona Grzegorz Piotr (Grégoire Pierre). Święcenia kapłańskie przyjął 17 października 1954. W 1991 został patriarszym egzarchą Jerozolimy (ale nie był biskupem) dla syryjczyków-katolików w Izraelu i Jordanii. 29 czerwca 1996 Synod Biskupów tego katolickiego Kościoła wschodniego wybrał go na biskupa tytularnego Batne syryjczyków i biskupa pomocniczego Antiochii dla syryjczyków w Libanie (sakrę elekt przyjął w rok później – 21 czerwca 1997. 16 lutego 2001 został wybrany na patriarchę antiocheńskiego dla syryjczyków a wybór ten potwierdził 20 tegoż miesiąca Jan Paweł II. 25 stycznia 2008 ustąpił z urzędu ze względu na wiek i stan zdrowia.

Pogrzeb zmarłego zwierzchnika-seniora katolickiego Kościoła syryjskiego odbędzie się w kościele parafialnym św. Józefa w Betlejem, gdzie mieszkał on po zrzeczeniu się stanowiska.

Kościół syryjskokatolicki jest jednym z sześciu wschodnich Kościołów katolickich, mających rangę patriarchatów. W jedności z Rzymem pozostawał najpierw w latach 1662-1702 i nieprzerwanie od 1782. Należy do tradycji liturgicznej zachodniosyryjskiej (wraz z katolickimi Kościołami maronickim i syromalankarskim). 20 stycznia 2009 Sobór Biskupów wybrał na patriarchę Antiochii Ignacego Józefa III (Ephrem) Younana, a wybór ten zatwierdził dwa dni później Benedykt XVI.

Reklama
Reklama

Od 1994 Kościół syryjskokatolicki uczestniczył w serii rozmów ekumenicznych z innymi Kościołami tradycji syryjskiej, zarówno zachodniej, jak i wschodniej jej części. Są to Kościoły – oprócz wspomnianych dwóch Kościołów katolickich – Kościoły: syryjski i malankarski z tradycji zachodniej oraz Asyryjski Kościół Wschodu, Starożytny Kościół Wschodu i dwa wschodniokatolickie – chaldejski i syromalabarski z tradycji wschodniej. Spotkania te organizowała katolicka Fundacja Pro Oriente z Wiednia.

 

KAI/ad

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę