Nasze projekty

W kościołach odbędą się zbiórki. Jak jeszcze można pomóc ofiarom trzęsienia ziemi?

Po tragicznym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię, tysiące osób potrzebuje schronienia i żywności. Zniszczenia i potrzeby są ogromne, dlatego prowadzone są zbiórki na pomoc poszkodowanym, w które włączają się również polskie parafie. Podpowiadamy, jak pomóc.

fot. Caritas Polska

W pomoc Turcji i Syrii włączyła się Caritas Polska, przekazując na rzecz poszkodowanych pierwszą transzę w wysokości 100 tys. dolarów. Z kwoty tej już zakupiono m.in. 1200 materaców, ale potrzeby są ogromne. W pomoc włączają się również parafie, w których m.in. w najbliższą niedzielę, 12 lutego, po mszach świętych odbędą się zbiórki do puszek na pomoc poszkodowanym.

Schronienie i żywność – tego obecnie potrzebują najbardziej mieszkańcy terenów dotkniętych trzęsieniem ziemi. W miejscach, gdzie skala zniszczeń jest największa, brakuje miejsc, w których ludzie mogliby się schronić. Sytuację pogarszają niskie temperatury oraz padający deszcz i śnieg. Z powodu traumatycznych przeżyć ludzie potrzebują również pomocy psychologicznej.

Reklama

„Niektórzy przeżywają załamanie nerwowe”

Spaliśmy, kiedy zaczęliśmy odczuwać wstrząsy. Słyszeliśmy odgłosy pękania murów i rozbijanych przedmiotów – mówi Jorgina Koja Makhoul z Aleppo. Gdy się uspokoiło, wybiegliśmy na zewnątrz w piżamach, boso. Wszyscy biegali i krzyczeli, a wtedy nadszedł trzeci wstrząs wtórny. Staliśmy na ulicy w deszczu i przenikliwym chłodzie. Mój synek próbuje zasnąć, ale budzi się i mówi, że boi się pękających i walących się ścian. Wstrząsy mogą się powtarzać. To spędza wielu ludziom sen z powiek. Niektórzy przeżywają załamanie nerwowe. Jest tu taka młoda dziewczyna, która cały czas histerycznie płacze… – mówi Jorgina.

W najbliższą niedzielę wierni w kościołach będą się również modlić się w intencji ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. „Wobec ogromu cierpienia, jakie spowodowało trzęsienie ziemi na terenie Turcji i Syrii, apeluję do wszystkich biskupów, księży, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich w Polsce o modlitwę za ofiary i poszkodowanych w tym kataklizmie” – zaapelował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

Reklama

Jak jeszcze można pomóc poszkodowanym?

  • wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl
  • wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC
  • wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę