Nasze projekty

ŚDM w Lizbonie. W Portugali zostanie przywrócona kontrola na granicach

Rząd Portugalii przywróci w czasie zaplanowanych na 1-6 sierpnia Światowych Dni Młodzieży kontrole na swoich granicach ze względów bezpieczeństwa. Będą ona prowadzone zarówno na drogach, jak też w portach lotniczych i morskich.

fot. Alexis Hernandez/cathopic.com

Decyzję w tej sprawie potwierdzili już przedstawiciele gabinetu Antonia Costy, a także rządu Hiszpanii Pedro Sancheza, przypominając, że wcześniejsze kontrole pomiędzy oboma krajami obowiązywały w 2020 r. i 2021 r. z powodu restrykcji sanitarnych spowodowanych pandemią koronawirusa.

Wcześniej, w 2017 r., Portugalia i Hiszpania zdecydowały się na wprowadzenie kontroli granicznych w związku z wizytą papieża Franciszka w Lizbonie i Fatimie. W portugalskim sanktuarium zgromadziło się wówczas ponad 1,5 mln osób.

CZYTAJ: Papież do młodych jadących na ŚDM: będę czekał na was w Lizbonie!

Reklama

Według tygodnika „Expresso”, który odnotował, że w sierpniowych ŚDM ma wziąć udział ponad 1 mln pielgrzymów, zaniepokojenie komitetu organizacyjnego i portugalskich służb wynika m.in. z bardzo wysokiej liczby zgłoszeń do udziału w imprezie od młodych z krajów o małym odsetku katolików, takich jak Pakistan czy Indie.

Część portugalskich mediów odnotowuje, że w ostatnich tygodniach przedstawiciele obrony cywilnej krytykowali lokalizację miejsca, w którym odbędą się tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. Z dezaprobatą wypowiadali się oni m.in. o brakach infrastruktury i utrudnieniach logistycznych w parku na granicy gmin Lizbona i Loures, gdzie nad rzeką Tag odbędą się główne nabożeństwa. 5 i 6 sierpnia weźmie w nich udział papież Franciszek.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę