Nasze projekty

Projekt „Papież dla Ukrainy” wsparł prawie milion osób

Podczas czterech lat projekt wykorzystał 15 mln. euro otrzymanych od Stolicy Apostolskiej, dzięki czemu udało się pomóc około 980 tysiącom osób, w tym biednym, chorym, starszym i rodzinom. Bp Edward Kawa podkreślił, że inicjatywa dobiega końca, ale w planach jest jeszcze zakup sprzętu medycznego do budowanego szpitala. 

fot.cathopic.com

– Z pomocy skorzystały: szpitale, ubodzy, wielodzietne rodziny, osoby starsze, które pozostały same bez środków do życia, bez jedzenia, ubrań, a nawet bez ogrzewania – mówił Radiu Watykańskiemu bp Kawa, podsumowując projekt. Dodał, że sytuacja mieszkańców Ukrainy nie jest tak zła jak cztery czy pięć lat temu, ale nie oznacza to braku problemów. – Jest wiele rodzin wielodzietnych, które mają na utrzymaniu także osoby starsze, gdzie zarobki są niewielkie i oni bardzo potrzebują pomocy ze strony Kościoła – podkreślił.

Bp Kawa zwrócił także uwagę na aspekt ekumeniczny projektu, gdyż w jego realizację była zaangażowana nie tylko Caritas Kościoła łacińskiego, ale także greckokatolickiego i protestanckiego oraz wiele organizacji międzynarodowych. – Był to dla nas znak prawdziwego, dobrego ekumenizmu i można powiedzieć, że ta inicjatywa Stolicy Apostolskiej była jedyną, gdzie wszyscy pracowaliśmy razem dla dobra naszego narodu” – dodał ukraiński duchowny.

W 2016 roku papież Franciszek poprosił parafie katolickie w Europie o zorganizowanie specjalnej zbiórki na pomoc humanitarną na Ukrainie. Do 12 mln euro papież przeznaczył 6 mln euro z własnej pomocy charytatywnej dla kraju. „Papież dla Ukrainy” został powołany, aby pomóc w dystrybucji tych środków na pomoc potrzebującym.

Reklama
Reklama

vaticannews, CNA, kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę