Nasze projekty

Portugalia: w seminariach ponad pół tysiąca kleryków

W portugalskich seminariach duchownych, zarówno diecezjalnych, jak i należących do zgromadzeń zakonnych, przygotowuje się do przyjęcia święceń kapłańskich około pół tysiąca kleryków. Jak wynika z danych episkopatu Portugalii, na przestrzeni ostatnich siedemnastu lat liczba seminarzystów ulegała nieznacznym wahaniom. O ile w 2000 r. było w tym kraju 547 kleryków, to dwanaście lat później już 474. W 2015 r. łączna liczba seminarzystów portugalskich wyniosła 551.

Pomiędzy 12 a 19 listopada obchodzony jest w Portugalii Tydzień Seminariów Duchownych. Jak poinformował przewodniczący komisji ds. powołań i posługi w portugalskim episkopacie, bp Antonio Augusto de Azevedo, wydarzenie to “stanowi wyjątkową okazję do waloryzacji roli formacji seminaryjnej”.

– W naszych czasach seminaria duchowne są znakiem nadziei dla Kościoła oraz dla świata, ponieważ osoby, które w nich są formowane będą w przyszłości świadczyć posługę kapłańską, będąc znakiem obecności Jezusa Chrystusa, wiernego oblubieńca, który również dzisiaj napełnia ludzkość miłosierdziem i radością, i który nie przestał nas kochać – powiedział hierarcha.

Reklama
Reklama

Wyraził też nadzieję, że katolicy w tym kraju uświadomią sobie “znaczenie seminarium jako miejsca niezbędnego dla kształcenia przyszłych pasterzy Kościoła”.


mz (KAI/AE) / Lizbona

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite