Pielęgniarka została zwolniona za noszenie krzyżyka. Sąd orzekł na jej korzyść

61-letnia pielęgniarka Mary Onuoha została zwolniona z pracy za noszenie małego krzyżyka. Władze szpitala nakazały, aby kobieta zdjęła go ze "względów sanitarnych". Brytyjski trybunał orzekł, że to oznaka dyskryminacji za wiarę i naruszenie praw człowieka.

fot. Edgar Felix/Cathopic

Pielęgniarka nosiła krzyżyk w pracy przez dziewiętnaście lat, a problemy i dyskryminacja zaczęły się w 2015 roku, co ostatecznie doprowadziło do zwolnienia jej z pracy. Kobieta musiała zdjąć krzyżyk z powodów sanitarnych, mimo że w tym czasie inni inni pracownicy mogli nosić hidżaby, sari, turbany i biżuterię.

Sąd orzekł, że pielęgniarka była dyskryminowana

Kobieta oddała sprawę do sądu pracy, który orzekł wyrok na jej korzyść. Trybunał odrzucił twierdzenie pracodawcy, że „krzyżyk nie był symbolem wiary pielęgniarki, i że stanowił źródło potencjalnego zakażenia”.

„Została zwolniona bez uzasadnionej i wyraźnej przyczyny, co było dyskryminujące i naruszyło jej prawa człowieka”- stwierdził trybunał.

Reklama
Reklama

Co więcej, sąd zaznaczył, że „powstrzymywanie chrześcijanki przed eksponowaniem krzyżyka było elementem szerszej kampanii prześladowczej”, a tym samym uznał, jak podkreśla prawnik kobiety, że chrześcijanie mają prawo do wyznawania swojej wiary.

„Czerpię siłę z patrzenia na krzyż”

Po ogłoszeniu wyroku Mary Onuoha powiedziała, że „nie mogłaby wykonywać swej pracy bez krzyża”. Jak dodała, „czerpie siłę z patrzenia na krzyż i jest dumna z tego, iż jest chrześcijanką”.

Brytyjska służba zdrowia zapowiedziała, że zweryfikuje swoją politykę odnośnie do noszenia oznak wiary przez pracowników medycznych. Nie poinformowano na razie o ewentualnym odszkodowaniu dla pielęgniarki.

Reklama
Reklama

kh, Vatican News/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę