Nasze projekty

Parlament Europejski poparł rezolucję, która domaga się powszechnego dostępu do aborcji

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą państwa członkowskie do powszechnego dostępu do aborcji. Tzw. „Raport Maticia” określa aborcję prawem człowieka.

Pixabay.com/Endzeiter

Głosowanie w sprawie raportu miało miejsce w czwartek. Raport poparło 378 posłów, przeciwko głosowało 255, a od głosu wstrzymało się 42.

Autorem raportu jest Chorwat Predrag Matić, chorwacki europarlamentarzysta. Tekst to „Sprawozdanie w sprawie sytuacji w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw w tej dziedzinie w UE w kontekście zdrowia kobiet”.

Sprawozdanie uznaje aborcję za prawo człowieka i wielu miejscach wzywa państwa członkowskie do liberalizacji prawa aborcyjnego. „Zwraca się do państw członkowskich o dokonanie przeglądu krajowych przepisów prawnych dotyczących aborcji i dostosowanie ich do międzynarodowych standardów praw człowieka i regionalnych najlepszych praktyk oraz zapewnienie, aby aborcja na życzenie była legalna we wczesnej ciąży, a w razie potrzeby również w późniejszym okresie” – czytamy w dokumencie.

Reklama
Reklama

W innym miejscu dokument wzywa do powszechnej edukacji seksualnej, a także do antykoncepcji. „Wzywa państwa członkowskie do uznania, że zakres ten powinien zostać rozszerzony na wszystkie osoby w wieku rozrodczym” – czyli także dla osób niepełnoletnich.

Dokument wielokrotnie był krytykowany przez środowiska konserwatywne, a także przez polskich i europejskich biskupów.

ag/PAP/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę