Nasze projekty

Opiekowała się chorymi w czasie epidemii. Teraz może zostać błogosławioną

Papież Franciszek zatwierdził dekrety Kongregacji ds. Kanonizacyjnych o heroiczności cnót. Wśród nich jest Elizabeth Prout, która jako siostra zakonna opiekowała się ludźmi chorymi na tyfus i cholerę.

Od teraz może być ona nazywana „czcigodną”. Elisabeth Prout, szerzej znana pod przydomkiem „Matka Teresa z Manchesteru” urodziła się w 1820 roku w anglikańskiej rodzinie. Mimo tego postanowiła wstąpić do kościoła katolickiego i później zostać zakonnicą. Wstąpiła do zgromadzenia Sióstr od Dzieciątka Jezus. Nawróciła się dzięki pomocy bł. Dominika Barberiego, włoskiego księdza, który jest ogłoszony błogosławionym.

Była pionierem edukacji wśród robotników w Manchesterze. Założyła dzienne i nocne szkoły, oraz domy schronienia dla młodych kobiet pracujących w fabrykach. W większości byli to irlandzcy imigranci. Opiekowała się także chorymi w czasie epidemii tyfusu i cholery.

Prout zmarła na gruźlicę w 1864 roku w wieku 43 lat w opinii świętości. Jej proces beatyfikacyjny trafił do Watykanu w 2008 roku.

Reklama
Reklama

Teraz do ogłoszenia ją błogosławioną potrzebne jest zatwierdzenie cudu za jej wstawiennictwem.

SPRAWDŹ: Coraz bliżej beatyfikacji lekarza, który odkrył przyczynę zespołu Downa

ag/CNA/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite