Nasze projekty

Coraz bliżej beatyfikacji lekarza, który odkrył przyczynę zespołu Downa

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót dr Jerome’a Lejeune’a, francuskiego lekarza, który odkrył przyczynę zespołu Downa. To oznacza, że Lejeune może zostać błogosławionym.

Twitter.com/@CatholicSat

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przedstawiło listę dekretów o heroiczności cnót, które zatwierdził papież Franciszek. Wśród tych osób jest dr Jerome Lejeune, który odkrył przyczynę zespołu Downa, czyli trisomni chromosomu 21.

Lejeune urodził się w 1926 roku we Francji. Na początku swojej drogi zawodowej był pediatrą, a później prowadził badania z zakresu genetyki. Za odkrycie etologii zespołu Downa został uhonorowany nagrodą Kennedy’ego.

Był przeciwnikiem aborcji, stał na stanowisku, że ludzie życie rozpoczyna się od momentu poczęcia. Kard. Jean-Marie Lustiger nazywał go ”jednym z najżarliwszych obrońców życia”.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Nie pozwolił, by odkrycie trisomii wykorzystano do zabijania chorych dzieci. Jérôme Lejeune

Pracował w jednym z największych szpitali dziecięcych na świecie – paryskim Hôpital Necker-Enfants malades. Cieszył się wielkim zaufaniem i przyjaźnią św. Jana Pawła II, który przyjął go po raz pierwszy na audiencji 13 maja 1981 r. krótko przed zamachem na placu św. Piotra, a w 1997 r. przebywając w Paryżu z okazji Światowego Dnia Młodzieży odwiedził jego grób. Na wieść o jego śmierci bł. Jan Paweł II stwierdził, iż prof. Lejeune był wybitnym chrześcijaninem XX wieku, który stał się apostołem obrony ludzkiego życia.

W 1952 roku ożenił się z Dunką, Birthe Bringsted (zmarłą 6 maja 2020 roku w wieku 92 lat), z którą miał pięcioro dzieci.

Reklama

Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2007 r. 11 kwietnia 2012 roku zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego, a następnie akta zostały przekazane do Rzymu. Do beatyfikacji pierwszego prezesa Papieskiej Akademii Pro Vita potrzebne będzie jeszcze stwierdzenie cudu za jego przyczyną.

SPRAWDŹ: Dzieci “nieidealne”

ag/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę