Mimo koronawirusa sanktuarium w Fatimie będzie otwarte
W weekend przeprowadzono badania wśród pracowników sanktuarium w Fatimie. Wyniki wykazały, że 16 z nich zarażonych jest koronawirusem. Mimo to sanktuarium pozostanie otwarte dla pielgrzymów.
16 osób, u których potwierdzono koronawirusa, to członkowie chóru. Jak informują władze sanktuarium – osoby te nie miały styczności z pielgrzymami.
Do niedzieli przebadano łącznie 244 osoby pracujące na terenie fatimskiego sanktuarium i poza nim. W poniedziałek planowano przebadać kolejne 70 pracowników. W piątek okazało się, że zarażony jest jeden z pracowników, stąd władze sanktuarium zdecydowały się na przebadanie tak dużej liczny osób.
Sanktuarium w Fatimie od połowy marca było zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. Msze odprawiane są tam dopiero od 3 tygodni. Ze względów sanitarnych wierni zobowiązani są do zachowywania dystansu społecznego oraz do noszenia maseczek ochronnych.
Emerytowany metropolita La Sereny abp Bernardino Piñera Carvallo urodził się 22 września 1915 r. Studiował medycynę w Paryżu, a w Cleveland w USA odbywał specjalizację lekarską. Po 6 latach podjął studia teologiczne i w 1947 r. przyjął święcenia kapłańskie w archidiecezji Santiago de Chile.
Był asesorem generalnym Akcji Katolickiej i asesorem krajowym Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Żeńskiej, a także wicerektorem stołecznego uniwersytetu katolickiego. W 1958 r. Pius XII mianował go biskupem pomocniczym diecezji Talca. Dwa lata później z nominacji Jana XXIII został ordynariuszem diecezji Temuco. Uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II (1962-1965) i w dwóch zgromadzeniach Synodu Biskupów (1967 i 1980).
W 1977 r. zrezygnował z kierowania diecezją po wyborze na sekretarza generalnego konferencji episkopatu Chile. W 1983 r. Jan Paweł II mianował go metropolitą La Sereny. Od 1984 do 1987 r. przewodniczył chilijskiej konferencji episkopatu, organizując w tym czasie wizytę papieża w Chile. W 1990 r. przeszedł na emeryturę.
W ostatnich latach życia stał w centrum skandalu pedofilskiego w Kościele w Chile. Najpierw w 2018 r. oskarżono go o krycie przez lata przypadków wykorzystywania seksualnego, jakiego dopuszczał się jego następca w La Serenie abp Francisco José Cox Huneeus (usunięty w 2018 r. przez papieża Franciszka ze stanu kapłańskiego). Rok później Stolica Apostolska wszczęła dochodzenie w sprawie domniemanego przypadku wykorzystania osoby małoletniej, jakiego abp Piñera miał się dopuścić pół wieku wcześniej. Hierarcha w specjalnym oświadczeniu zadeklarował pełną gotowość do wyjaśnienia zarzutów. – Wierzę, że w moim długim życiu kapłańskim zawsze dawałem przykład nieskazitelnego postępowania – napisał sędziwy hierarcha.
30 maja arcybiskup trafił do szpitala w Santiago de Chile po tym, jak zaraził się COVID-19 w domu starców, w którym mieszkał. Zmarł na zapalenie płuc wywołane koronawirusem.
Obecnie najstarszym katolickim biskupem na świecie jest 104-letni bp Damián Iguacén Borau, emerytowany ordynariusz diecezji San Cristóbal de La Laguna na Teneryfie na Wyspach Kanaryjskich. Oprócz niego jeszcze czterech innych hierarchów ukończyło już sto lat.