Nasze projekty

Mija rok od trzęsienia ziemi w Nursji

W pierwszą rocznicę tragicznego trzęsienia ziemi w Nursji, Mszy św. przed ruinami bazyliki św. Benedykta przewodniczył 29 października kard. Pietro Parolin. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej zachęcił mieszkańców do odbudowy.

Strach i rezygnacja są „niewidocznymi katastrofami, których konsekwencje niemal dorównują trzęsieniu ziemi, powiedział hierarcha. W poniedziałek o godz. 7.41, dokładnie w rocznicę najsilniejszego wstrząsu, modlitwom przed zniszczoną bazyliką przewodniczyć będzie miejscowy arcybiskup Renato Boccardo.

Silne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Umbrię 30 października ubiegłego roku, poważnie uszkodziło kościół wzniesiony w miejscu urodzenia patrona Europy. Zachowała się jedynie jego fasada, którą w styczniu tego roku zabezpieczono specjalnym rusztowaniem, chroniącym ją przed upadkiem.

Reklama
Reklama

Kard. Parolin podkreślił, że instytucje kościelne, państwowe i prywatne muszą kontynuować i zintensyfikować współpracę, jaką rozpoczęto w pierwszym okresie po trzęsieniu ziemi. Na ile to możliwe, należy uprościć biurokratyczne procedury i ze wszystkich sil zapobiegać wyludnianiu najbardziej dotkniętych trzęsieniem miejscowości. Niemal całkowicie zostało zniszczone należące do Nursji Castellucio.

Reklama
Reklama

Kataklizm nastąpił w kilka tygodni po tragicznym w skutkach trzęsieniu 24 sierpnia, kiedy to na skutek wstrząsów o sile 6,2 w skali Richtera zginęło niemal 300 osób w Lacjum, Umbrii i Marche. Według informacji Konferencji Biskupów w regionie Umbrii na skutek wstrząsów uszkodzonych zostało 435 kościołów, 228 z nich jest dotąd niedostępnych. W rekonstrukcję bazyliki św. Benedykta w Nursji, obok rządu włoskiego, chce się finansowo zaangażować Unia Europejska.

Św. Benedykt z Nursji (ok. 480-547), którego wezwanie nosi bazylika, jest dla Kościoła patronem Europy.

Reklama

ts / Nursja
KAI

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite