Nasze projekty

Kiedy bł. Carlo Acutis zostanie ogłoszony świętym? Watykan podał ważną datę

Papież jeszcze w maju zatwierdził dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem bł. Carlo Acutisa. Teraz Watykan zapowiedział datę najbliższego konsystorza, podczas którego prawdopodobnie zostanie ogłoszona data kanonizacji tego włoskiego nastolatka.

fot. carloacutis.com

W poniedziałek Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło, że papież Franciszek będzie przewodniczył publicznemu konsystorzowi zwyczajnemu „w celu głosowania nad niektórymi sprawami kanonizacyjnymi”. Prawdopodobnie to właśnie podczas tego wydarzenia papież ogłosi daty kanonizacji przyszłych świętych, a wśród nich także włoskiego nastolatka, bł. Carlo Acutisa.

Jak wynika z komunikatu, konsystorz ma się odbyć 1 lipca o godzinie 9.00. Według tradycji papież Franciszek może wtedy ogłosić daty poszczególnych kanonizacji, które mogłyby się odbyć podczas Roku Jubileuszowego 2025.

23 maja, podczas audiencji udzielonej kardynałowi Marcello Semeraro, prefektowi Dykasterii ds. Kanonizacyjnych, Franciszek upoważnił tę Dykasterię do wydania dekretu o uznaniu cudu przypisywanego bł. Carlowi Acutisowi. 

Reklama

SPRAWDŹ>>> Wyślij intencję do patrona internetu, bł. Carla Acutisa! Możesz to zrobić online

Uznano cud za wstawiennictwem bł. Carlo Acutisa

Za cud wymagany do kanonizacji uznano uzdrowienie 21-letniej kobiety z Kostaryki, studiującej we Florencji, która w lipcu 2022 roku spadła z roweru i doznała poważnego urazu głowy. W szpitalu przeszła ciężką operację, która miała zmniejszyć ucisk na mózg. Stan kobiety był jednak krytyczny.

Po wypadku matka 21-latki zaczęła prosić o wstawiennictwo bł. Carla Acutisa, a sześć dni później pojechała do Asyżu, aby pomodlić się przy grobie błogosławionego. I jeszcze tego samego stan dziewczyny uległ poprawie, zaczęła samodzielnie oddychać. W zaledwie 10 dni wypisano ją z OIOM-u, a w następnym miesiącu zaledwie po tygodniu skończyła rehabilitację, bo powróciła do zdrowia.

Reklama

PRZECZYTAJ WIĘCEJ>>> Żyje, bo uratował ją bł. Carlo Acutis. Ten cud otworzył drogę do kanonizacji

„Influencer Boga”

Carlo Acutis (1991-2006) już od najmłodszych lat codziennie odmawiał różaniec, a w wieku siedmiu lat poprosił o możliwość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Jednocześnie był zwykłym chłopakiem: lubił biegać i grać w piłkę, fascynowały go komputery i nowe technologie. Uwielbiał zwierzęta, więc hodował psy, koty i rybki. Wspierał imigrantów, których spotykał w Mediolanie. Po swoich lekcjach pomagał w nauce młodszym kolegom i tworzył strony internetowe dla parafii oraz różnych projektów, w tym dla wolontariatu prowadzonego przez Instytut Leona XIII. Zaprojektował kilka wystaw multimedialnych, z których najsłynniejsza jest ta poświęcona cudom eucharystycznym. Jego aktywne życie niespodziewanie przerwała choroba. Początkowo myślano, że to zwykłe przeziębienie. Gdy trafił do szpitala, zdiagnozowano u niego ostra białaczkę szpikową.

Proces beatyfikacyjny Carla rozpoczął się w archidiecezji mediolańskiej w 2013 roku. W 2018 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 zatwierdził cud za jego wstawiennictwem. Carlo Acutis został beatyfikowany w 2020 roku w Asyżu, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 12 października.

Reklama

aleteia.org, KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę