Nasze projekty

Katoliczka i matka siedmiorga dzieci wybrana sędzią Sądu Najwyższego USA

Stosunkiem głosów 52 do 48 sędzia Amy Coney Barret została 115. sędzią Sądu Najwyższego USA. Kobieta jest praktykującą katoliczką, profesorem Uniwersytetu Notre Dame, mamą siedmiorga dzieci oraz przeciwniczką aborcji.

Ceremonia zaprzysiężenia z udziałem prezydenta Donalda Trumpa odbyła się w Białym Domu. Kilka godzin wcześniej nominację Barret zatwierdził senat. W dziewięcioosobowym składzie Sądu Najwyższego konserwatyści mają teraz przewagę sześciu do trzech.

Amy Coney Barret ma 48 lat i jest najmłodszym sędzią Sądu Najwyższego, a ponieważ sędziowie są mianowani dożywotnio, jej nominacja prawdopodobnie będzie miała wieloletnie konsekwencje. Jest piątą kobietą zasiadającą w tym gremium i drugą o poglądach konserwatywnych. Zastąpiła zmarłą we wrześniu Ruth Bader Ginsburg, która była określana jako ikona liberalnego sądownictwa.

Nowo mianowana sędzia jest praktykującą katoliczką. Ma siedmioro dzieci, w tym dwoje adoptowanych z Haiti i jedno z zespołem Downa. Jest wykładowcą Uniwersytetu Notre Dame w Indianie, a od 2017 roku orzeka w Sądzie Apelacyjnym USA dla Okręgu Siódmego. W dotychczasowych orzeczeniach dała się poznać jako osoba o konserwatywnych poglądach w sprawach m.in. aborcji, imigracji czy prawa do posiadania broni.

Reklama

Podczas przesłuchań w senacie pojawił się zarzut ze strony liberałów, że przekonania Barret zaszkodzą jej bezstronności. W odpowiedzi kobieta stwierdziła, że jej wiara „nie wpływa na wypełnianie obowiązków jako sędzi”, powiedziała też, że kariery prawniczej nie należy postrzegać jako środka do zdobycia satysfakcji, prestiżu czy pieniędzy, ale jako „środek prowadzący do służenia Bogu„. Niepokój środowisk liberalnych budzi przede wszystkim stosunek Amy Barret do aborcji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Katoliczka, mama 7 dzieci. Amy Barrett nominowana do Sądu Najwyższego USA

ah, TVP Info, rmf24.pl/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite