Nasze projekty

Joe Biden zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych

Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ceremonia odbyła się przed Kapitolem.

Youtube.com/CNBC

Biden złożył tradycyjne ślubowanie kładąc rękę na Biblii. Egzemplarz Pisma Świętego, który został użyty w trakcie zaprzysiężenia, od pokoleń należy do jego rodziny. Jego przysięgę przyjął prezes Sądu Najwyższego USA John Roberts.

W swoim inauguracyjnym przemówieniu Biden podkreślał, że dzień zaprzysiężenia nie jest momentem triumfu, ale świętem demokracji. Dzisiaj nie celebrujemy zwycięstwa kandydata, a zwycięstwo demokracji. Po raz kolejny uczymy się, że demokracja jest cenna, jest krucha, ale demokracja przetrwała – mówił Biden. Będąc zjednoczeni, możemy zrobić wiele. Możemy pokonać wirusa, stworzyć miejsca pracy, ocalić szkoły, dać narodowi sprawiedliwość rasową – kontynuował.

Reklama
Reklama

Historia, wiara i wizja wskażą nam drogę do zjednoczenia. Starczy już krzyków, to jest nasz historyczny moment. Musimy się zjednoczyć – dodał.

Zacznijmy od początku, zacznijmy słuchać i szanować siebie nawzajem – stwierdził.

Przed nami wszystkimi i przed Bogiem daję wam słowo, że będę bronił was, bronił Ameryki i bronił konstytucji. Razem napiszemy amerykańską historię nadziei, a nie strachu. Jedności, a nie podziałów – zakończył prezydent USA.

Reklama
Reklama

Na wiceprezydent została zaprzysiężona Kamala Harris. To pierwsza kobieta w historii na tym stanowisku.

Msza przed zaprzysiężeniem

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych silnie akcentuje swoją denominację religijną. Joe Biden rozpoczął dzień zaprzysiężenia od uczestnictwa w mszy świętej w najważniejszej katolickiej świątyni katedrze św. Mateusza Apostoła. Poprosił, aby towarzyszyli mu parlamentarzyści zarówno demokratyczni, jak i republikańscy.

W katedrze celebrował nabożeństwo zarówno papież Franciszek, jak też już podczas pierwszej amerykańskiej pielgrzymki w 1979 roku Jan Paweł II. Kard. Karol Wojtyła odprawiał tu nabożeństwo także przed wyniesieniem na Stolicę Piotrową, podczas wizyty w Waszyngtonie w 1976 roku.

W mszy św. uczestniczył wtedy profesor Georgetown University Jan Karski, który także prywatnie spotkał się z krakowskim hierarchą. Katedra była miejscem ceremonii żałobnych Jana Karskiego 18 lipca 200 roku podczas których wzruszającą eulogię głosił ojciec profesor Leo O’Donovan, rektor Georgetown University. Jezuita został poproszony przez Joe Bidena do religijnej inauguracji prezydentury poprzez modlitwę inwokacyjną podczas uroczystości zaprzysiężenia na Kapitolu.

Reklama

SPRAWDŹ: Katolicy na progu urzędowania prezydenta Joe Bidena

ag/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę