Nasze projekty

Grecja: uchodźcy odlecieli do Luksemburga

Z lotniska w Atenach odleciała pierwsza grupa trzydziestu uchodźców, która w ramach unijnego planu relokacji migrantów udali się do Luksemburga. Syryjskie i irackie rodziny żegnali przedstawiciele władz Unii Europejskiej, greckiego i luksemburskiego rządu oraz Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji.

Premier Grecji Aleksis Tsipras podkreślił, że jest to symboliczny moment dla całej Europy. Dodał, że trzydziestu migrantów w porównaniu z tysiącami, które są w podróży po nadzieję na lepszą przyszłość, to zaledwie kropla w morzu. Ale ta kropla powinna zamienić się w strumień, a strumień w rzekę, ponieważ to, co dzieje się na Morzu Egejskim powinno wreszcie przestać przynosić wstyd naszej cywilizacji – oświadczył Aleksis Tsipras. Przypomniał, że problem kryzysu migracyjnego leży po stonie Turcji i tam trzeba go rozwiązać. Premier powiedział, że rodziny uchodźców, z którymi rozmawiał przed ich odlotem, dziękowały nie greckiemu rządowi, ale greckiemu narodowi za wsparcie i ciepłe, ludzkie przyjęcie. Aleksis Tsipras oświadczył, że marzy o Europie bez murów i bez podziałów, a drogę do takiej Europy zapoczątkowało zburzenie Muru Berlińskiego.

Premier Grecji będzie jeszcze dziś rozmawiał o kryzysie migracyjnym z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem, który składa dwudniową wizytę w Grecji. W rozmowach będzie uczestniczyć także unijny komisarz do spraw migracji Dimitris Avramopoulos oraz minister spraw zagranicznych Luksemburga.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila/Ateny/Siekaj

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę