Francuscy biskupi odprawili nabożeństwo pokutne za nadużycia seksualne. Uczestniczyły w nim ofiary

Biskupi francuscy odprawili w Lourdes nabożeństwo pokutne, które wyraża skruchę i pragnienie nawrócenia z powodu nadużyć seksualnych popełnionych w Kościele.

fot. Cathopic

Nabożeństwu towarzyszyło zdjęcie zrobione przez jedną z ofiar, przedstawiające dziecko, które płacze przy filarze kościoła.

Ta twarz upokorzonego dzieciństwa powinna prześladować każdego, kto w jakimkolwiek stopniu ponosi odpowiedzialność, dopóki nie doprowadzimy do wymierzenia sprawiedliwości i nie ukażemy pełnej prawdy o tych krzywdach – powiedziała s. Véronique Margron, przewodnicząca Konferencji Zakonników i Zakonnic we Francji.

W nabożeństwie wzięły udział osoby pokrzywdzone

Następnie biskupi, w towarzystwie około stu osób świeckich, w tym pięciu ofiar nadużyć, przeszli w ciszy na plac przed bazyliką Matki Bożej Różańcowej, gdzie abp Eric de Moulins-Beaufort odmówił modlitwę, prosząc Boga o przebaczenie.

Reklama
Reklama

Odkryliśmy, że jesteśmy zdolni do sprofanowania Bożego daru, do przekształcenia kapłaństwa w system degradacji człowieczeństwa i pogardy dla słabych – powiedział przewodniczący episkopatu Francji.

W nabożeństwie wzięła udział Véronique Garnier, która jako dziecko doświadczyła molestowania seksualnego właśnie w Lourdes. Po zakończonej uroczystości przyznała, że doświadczyła ulgi, ale podkreśliła także, że jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, a Kościół musi skoncentrować się na ofiarach.

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę