Nasze projekty

Franciszek jako bezdomny. Graffiti na ulicach Mediolanu

Papież Franciszek jako żebrak siedzący na kartonie albo kloszard śpiący na ulicy - takie obrazy pojawiły się właśnie w kilku miejscach Mediolanu. To prace znanego włoskiego artysty ulicznego AleXsandro Palomby, które mają docenić troskę papieża o ubogich i zwrócić uwagę na ich problemy w dobie pandemii.

Seria niezwykłych graffiti nosi tytuł „Caritas”. Jeden z nich znajduje się pod kościołem św. Joachima – tu widzimy postać, która od góry przypomina papieża Franciszka żebrzącego, ale niżej nosi już odzienie zwykłego żebraka. W innym miejscu na murze przejścia podziemnego widać papieża częściowo w białej sutannie, częściowo w stroju bezdomnego, który leży na kartonie na ulicy. To nie wszystko. Bohaterką jednej z grafik jest też Matka Boża z Dzieciątkiem na ręku, która – tak jak tysiące kobiet na świecie – siedzi na ulicy i prosi o pomoc. 

W rozmowach z dziennikarzami Alexandro Palomba podkreśla, że zależało mu na ukazaniu miłosiernego oblicza Ojca Świętego, który zwraca uwagę świata na problemy najuboższych. 

Kryzys zdrowotny zapoczątkował zmianę naszych nawyków w skali globalnej, zatem jest to ogromna szansa byśmy kontynuowali tę transformację, aby zmienić na lepsze nasze społeczeństwo. Od nas wszystkich zależy, czy świat jutra będzie lepszym światem, w którym nikt nie pozostaje niewidzialny i każdy może mieć prawo do ludzkiej godności

Reklama
Reklama

mówi Palomba.

To nie pierwszy raz, gdy artysta zaangażował się w tego rodzaju projekt. Wcześniej zrobiło się o nim głośno, gdy namalował bohaterów światowej polityki jako ofiary przemocy.

ad, Faro di Roma/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę