Franciszek chce odwiedzić Koreę Północną. Czy jest to możliwe?

Papież Franciszek ponownie wyraził chęć odwiedzenia Korei Północnej, ponieważ współczuje narodowi koreańskiemu rozdzielonemu od dawna przez wojnę koreańską z lat 1950-53, powiedział w poniedziałek agencji Yonhap News Agency biskup południowokoreańskiej diecezji Daejeo, Lazarus You Heung-sik. Ojciec Święty przyjął go na audiencji 17 kwietnia b.r.

Cathopic/Yandry Fernández Perdomo

Franciszek zaznaczył, że odwiedzi Koreę Północną, jeśli zostaną poczynione odpowiednie przygotowania. O ewentualnej papieskiej podróży do Pjongjangu mówiono już w 2018 roku, gdy wzrosły nastroje pokojowe, stworzone przez trzy szczyty międzykoreańskie i historyczne spotkanie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong-una z ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem.

W październiku 2018 roku prezydent Korei Południowej Moon Jae-in złożył papieżowi wizytę kurtuazyjną i przekazał ustne zaproszenie od Kima. Ojciec Święty powiedział wówczas, że jest gotów odwiedzić KRLD, jeśli Pjongjang wyśle jemu zaproszenie oficjalne. Od czasu nieudanego szczytu w Hanoi w 2019 roku między Kimem a Trumpem nie poczyniono jednak żadnych dalszych postępów.

W Komunistycznej Korei Północnej nie istnieje wolność wyznania. Wprawdzie stolica kraju, Pjongjang, przed wojną koreańską była centrum działalności chrześcijańskich misjonarzy w tej części świata, to po zakończeniu japońskiej okupacji Korei w 1945 roku nowe, komunistyczne władze północnej części Półwyspu Koreańskiego rozpoczęły represje duchownych i wiernych. Wyrzucono z kraju lub zamordowano wszystkich księży i zniszczono wszystkie świątynie zarządzane przez duchownych niezależnych od władz. Szacuje się, że łącznie, od końca lat 40. XX wieku, poniosło śmierć lub zostało porwanych 166 duchownych lub wyznawców chrześcijaństwa.

Reklama
Reklama

Ofiarą prześladowań padł między innymi biskup Pjongjangu, Francis Hong Yong-ho. Tuż po wyborze na biskupa stołecznej diecezji KRLD w marcu 1962 roku, słuch o nim zaginął. Zbierająca informacje o prześladowaniach chrześcijan na całym świecie organizacja Open Doors podaje, że w Korei Północnej chrześcijanie są szykanowani jak nigdzie indziej na świecie. Według organizacji Open Doors 25 proc. koreańskich chrześcijan zostało umieszczonych w obozach pracy, pozostali zaś muszą ukrywać się ze swoim wyznaniem i są powszechnie dyskryminowani.

Formalnie administratorem apostolskim diecezji jest arcybiskup Seulu, kard. Andrew Yeom Soo-jung., natomiast administratorem diecezji Hamhŭng jest emerytowany biskup południowokoreańskiej diecezji Ch’unch’ŏn, Lucas Kim Woon-hoe. Obydwaj hierarchowie nie mogą odwiedzać powierzonych ich opiece terenów. Stolica Apostolska nie podaje danych o liczbie wiernych w Korei Północnej.

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę