Nasze projekty

Filipińczyk rzeźbi figurki bł. Carla Acutisa. Ma zamówienia z całego świata

Na kilka miesięcy przed beatyfikacją studiujący w Rzymie seminarzysta zamówił u swojego rodaka z Filipin dwie drewniane figurki Carla Acutisa. Od tamtej pory Helman Bagalso, rzeźbiarz z Paete, położonego na południowy wschód od Manili otrzymuje zamówienia z całego świata.

Youtube.com/Vatican News

Dostaję zamówienia z całego świata: z USA, z Rzymu, nawet z krajów Ameryki Łacińskiej, np. z Peru – powiedział Filipińczyk w rozmowie z portalem UCAN.

Wiadomość o tym, że Bagalso rzeźbi figurki zmarłego na białaczkę 15-letniego błogosławionego, szybko rozeszła się we wspólnotach obcojęzycznych na Filipinach. Teraz rzeźbiarz nie jest w stanie zrealizować wszystkich zamówień. Właściwie zamierzał wykonać tylko kilka egzemplarzy dla swojej parafii oraz dla przyjaciół.

Wielu z nich, to jeszcze młode, samotne osoby, dla których Carlo Acutis może być bliską postacią, zwłaszcza gdy chodzi o fascynację Internetem – powiedział rzeźbiarz z Filipin.

Reklama
Reklama

CZYTAJ TEŻ: “Miał spojrzenie pełne miłości”. Lekarze wspominają ostatnie chwile bł. Carla Acutisa

Żona rzeźbiarza podkreśliła, że Bagalso zaczął rzeźbić figurki nastolatka jeszcze przed jego beatyfikacją. Mój mąż czuje szczególny związek z Carlem – wyznała w rozmowie z UCAN Nanette Bagalso. O Carlo Acutisie  dowiedział się dopiero w lutym, gdy pochodzący z Filipin alumn seminarium w Rzymie zwrócił się do niego z prośbą o wyrzeźbienie w drewnie dwóch figur.

Prosił męża o figury, które będzie można ubrać w dziecięce ubrania – wspominała Nanett Bagalso.

Reklama
Reklama

Figury świętych źródłem utrzymania mieszkańców

Założone przez hiszpańskich franciszkanów Paete jest znane z wytwarzania dzieł sztuki sakralnej w drewnie. Figury świętych to najważniejsze źródło utrzymania liczącej około 25 tys. mieszkańców miejscowości.

SPRAWDŹ: Cud za wstawiennictwem bł. Carlo Acutisa. Uzdrowiony 4-letni chłopczyk

Reklama

W 2005 roku prezydent kraju Gloria Macapagal-Arroyo nazwała Paete „snycerską stolicą Filipin”. Na to rzemiosło wskazuje także nazwa miasta: legenda mówi, że przechodzący drogą ksiądz zapytał o nazwę tej miejscowości człowieka obrabiającego kawałek drewna, ale ten źle zrozumiał pytanie i odpowiedział: „Paét”, co znaczy „dłuto”.

Nazywany patronem Internetu

Beatyfikowany 10 października Carlo Acutis, o którym mówi się, że zostanie patronem Internetu, wykazywał niezwykły talent w informatyce. Jako 10-latek pisał już algorytmy i projektował strony internetowe oraz winiety dla gazet.

PRZECZYTAJ: Carlo Acutis został oficjalnie błogosławionym

W wieku 11 lat rozpoczął trwającą 2,5 roku pracę nad internetowym spisem cudów eucharystycznych na świecie. Przygotowana przez niego prezentacja obejmuje 146 tablic. Po jego śmierci była przetłumaczona na kilkanaście języków i prezentowano ją na wszystkich kontynentach, także w formie książkowej oraz w Internecie.

KAI/kh/Stacja7

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę