Nasze projekty

Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia

W czwartek, 1 września w Kościele obchodzony jest drugi Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Z tej okazji papież Franciszek odprawi okolicznościowe nabożeństwo w bazylice św. Piotra. W tym roku po raz pierwszy obchodom Dnia Modlitw towarzyszyć będzie papieskie orędzie, które w południe zostanie zaprezentowane w Watykanie.

Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia obchodzony jest od ubiegłego roku. Ustanawiając go na 1 września, kiedy analogiczny dzień obchodzony jest w Kościele prawosławnym, Franciszek wyjaśnił, że inicjatywa ta wynika z „podzielanej wspólnie z patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem troski o przyszłość stworzenia” i jest odpowiedzią na sugestię wyrażoną przez jego przedstawiciela, metropolitę Pergamonu, Jana (Zizioulasa) podczas prezentacji encykliki „Laudato si`” w Watykanie.

W tym roku – z racji obchodzonego święta – po raz pierwszy zostanie ogłoszone orędzie papieskie na Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Wieczorem Ojciec Święty weźmie udział w nabożeństwie sprawowanym w bazylice św. Piotra.

Obchody Dnia Modlitw mają charakter ekumeniczny. Do udziału w tym wydarzeniu wezwani zostali przedstawiciele wielu Kościołów i wspólnot kościelnych. W Kościele katolickim promocją święta ekologii zajmuje się Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu. Na stronach internetowych portalu swietostworzenia.pl znaleźć można materiały promujące działalność na rzecz ekologii. Znajdują się tam również scenariusze nabożeństw, które można wykorzystać w parafiach podczas modlitw.

Reklama
Reklama

1 września rozpoczyna się także międzynarodowa ekumeniczna modlitwa w intencji stworzenia. Połączona będzie ze szczególną promocją papieskiej encykliki „Laudato si`”. Do udziału w inicjatywie „Season of Creation” zachęca diecezje Papieska Rada „Iustitia et Pax”. Mapa diecezji, które zgłosiły swój udział w akcji dostępna jest na stronie www.seasonofcreation.org.


mip (KAI) / Warszawa

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę