Nasze projekty

Dżihadyści w Mozambiku atakują wspólnoty katolickie

Dżihadystyści powiązani z tzw. Państwem Islamskim atakują wspólnoty katolickie w północnej części Mozambiku. Jak podaje Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wiosną bojownicy atakowali niektóre miejscowości, paląc budynki oraz uwalniając osadzonych w więzieniach za terroryzm działaczy organizacji muzułmańskich.

Pod koniec czerwca islamscy radykałowie zaatakowali miasto Mocímboa da Praia niszcząc tam szpital, jedną ze szkół oraz budynek lokalnego kościoła. Atak na położoną w prowincji Cabo Delgado miejscowość doprowadził według miejscowych mediów do masowych ucieczek lokalnych społeczności, głównie katolików. Świadkowie ataków relacjonują także, że większe zniszczenia w Mocímboa da Praia uniemożliwiły przybycie oddziałów mozambickich sił zbrojnych. Po chwilowym wycofaniu się terrorystów z miasta kilkakrotnie przypuścili oni jeszcze na przełomie czerwca i lipca atak na to miasto.

Jak podaje PWKP jedna z misjonarek, siostra, Joaquina Tarse, obawia się, że wkrótce bojówkom dżihadystów uda się prawdopodobnie przyszłości kontrolować całą prowincję Cabo Delgado. Kiedy dżihadyści spotykają mieszkańców, mówią im: „jeśli chcesz uciec, uciekaj tak daleko, jak to możliwe, do prowincji Nampula lub innej prowincji relacjonuje zakonnica. Siostra Graça António Guitate dodała natomiast, że starają się na zagrożonym terenie dostarczać nie tylko żywność, ale także pomoc psychologiczną i duchową, ponieważ wielu mieszkańców prowincji widziało śmierć bliskich na własne oczy.

W czasie czerwcowego spotkania Episkopatu Mozambiku biskupi przypomnieli, że ataki dżihadystów przyniosły kilkaset ofiar śmiertelnych, a 200 tys. obywateli było zmuszonych uciekać ze swoich domów. Biskupi wezwali też wspólnotę międzynarodową do podjęcia działań, które powstrzymałyby ataki bojówek. Do samych mieszkańców prowincji Cabo Delgado napisali, w którym potępili „okrucieństwa popełnione w prowincji” i zapewnili o swoim głębokim smutku z powodu „uchodźctwa wewnętrznego w celu poszukiwaniu schronienia, bez jedzenia, bez żadnych środków utrzymania, z sercami pełnymi goryczy”.

Reklama
Reklama

os, PKWP, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite